Diagnostyka dopplerowska tętnic wewnątrznerkowych nerek

Diagnostyka dopplerowska tętnic wewnątrznerkowych nerek u zwierząt

Wodonercze

Badanie dopplerowskie jest niezwykle przydatne w diagnostyce różnicowej pielektazji i wodonercza tła obturacyjnego. W przypadku całkowitej niedrożności dróg moczowych w naczyniach wewnątrznerkowych dochodzi do wzrostu oporu naczyniowego, który powraca do wartości prawidłowych wraz z usunięciem przyczyny. W przypadku niedrożności dróg moczowych indeks oporowy w tętnicach wewnątrznerkowych przekracza wartość 0,7 RI, zaś w nerkach bez zaburzeń w odpływie moczu wartość powinna mieścić się w granicach normy. Podwyższony indeks oporowy RI w porównaniu do nerki zdrowej świadczy o narastaniu ciśnienia w miedniczce nerkowej i urodynamicznej przeszkodzie. Porównanie wartości RI w obu nerkach ma na celu wykazanie niedrożności jednostronnej. Różnica RI pomiędzy dwoma nerkami rzędu 0,07-0,1 jest już znacząca w rozpoznaniu (ryc. 3).

Ostra niewydolność nerek

Badanie dopplerowskie jest przydatne w różnicowaniu przednerkowej niewydolności nerek od postaci nerkowej. W przypadku przednerkowej niewydolności indeks oporowy RI mieści się w granicach normy, zaś w przebiegu nerkowej niewydolności staje się patologicznie wysoki, zwłaszcza w przebiegu choroby z objawami bezmoczu i skąpomoczu. Bezmocz z prawidłowym indeksem oporowym RI świadczy o przednerkowej niewydolności nerek, zaś podwyższenie tego parametru z wartości prawidłowej do nieprawidłowej w fazie bezmoczu wskazuje na przejście niewydolności przednerkowej w nerkową. Podczas zdrowienia zaburzenia przepływu krwi cofają się szybciej, niż powraca diureza, i jest to dobry czynnik prognostyczny (ryc. 4).

Choroby miąższowe nerek

Zmiany śródmiąższowe nerek przyczyniają się często do nieprawidłowego przepływu krwi przez tętnice wewnątrznerkowe. Wpływ na to ma przede wszystkim angiotensyna II i stanowi ona główny czynnik odpowiedzialny za progresję przewlekłej choroby nerek, zarówno poprzez aktywność naczynioskurczową, jak i działanie na poziomie komórkowym. Skurcz naczyń tętniczych nerek wywołuje wzrost opo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy