Cytometria przepływowa – jak można wykorzystać jej zalety w diagnostyce laboratoryjnej? Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cytometria przepływowa – jak można wykorzystać jej zalety w diagnostyce laboratoryjnej? Cz. I

Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnej medycyny, prężnie rozwija się gałąź diagnostyki laboratoryjnej wykorzystująca metody szybkie i nieinwazyjne, które umożliwią wykrycie i rozpoznanie procesu chorobowego w celu podjęcia precyzyjnego działania terapeutycznego. W medycynie ludzkiej nowoczesne metody diagnostyczne są wciąż doskonalone, a ich rozwój przyczynia się także do adaptowania nowych rozwiązań do diagnostyki weterynaryjnej. Jedną z obiecujących metod stanowi obecnie cytometria przepływowa. Niniejsza praca przedstawia zasadę działania cytometrii przepływowej, istotne informacje o rodzaju i sposobie przygotowania materiału do badania, a także możliwości zastosowania tej metody, które są aktualnie wykorzystane w diagnostyce chorób zwierząt towarzyszących lub które mogą zostać wdrożone do użytku w najbliższej przyszłości.

Cytometria przepływowa to zaawansowana technika analityczna umożliwiająca pomiar wielu różnych parametrów komórek znajdujących się w płynnej zawiesinie. Indywidualny charakter komórki, w tym wielkość, ziarnistość (rozumiana jako złożoność struktury), ekspresja różnych antygenów i zawartość kwasów nukleinowych, może być określony poprzez pomiar światła rozproszonego i sygnałów fluorescencji emitowanych i rejestrowanych podczas analizy. Pozyskane dane przedstawiane są następnie w postaci wykresów – histogramów lub dwuwymiarowych wykresów kropkowych (tzw. dot-plot), na podstawie których możliwa jest interpretacja uzyskanego wyniku.

Można wyróżnić dwa główne typy cytometrów przepływowych. Analizatory, które wykorzystywane są w podstawowej diagnostyce najczęściej, umożliwiają ocenę ekspresji antygenów powierzchniowych i wewnątrzkomórkowych, ekspresji genów czy aktywności enzymów, a dane uzyskane w badaniu są następnie opracowywane statystycznie. Sortery komórkowe pozwalają dodatkowo na fizyczne rozdzielenie komórek, co umożliwia wykorzystanie ich do dalszych, skoncentrowanych na danym rodzaju komórek analiz.

Zasada działania cytome...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy