Badanie ultrasonograficzne w ocenie patologii tarczycy i przytarczyc u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Badanie ultrasonograficzne w ocenie patologii tarczycy i przytarczyc u psów i kotów

Technikę badania i prawidłowy obraz ultrasonograficzny gruczołu tarczowego niejednokrotnie omawiano w krajowym piśmiennictwie weterynaryjnym (3, 4). Niewiele jest natomiast informacji o obrazie ultrasonograficznym chorób tego narządu.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy i przytarczyc powinno się standardowo wykonywanać w przypadku wszystkich stwierdzanych zmian wytwórczych w obrębie szyi.

Ponadto do wskazań do przeprowadzenia takiego badania należą:

  • stwierdzone niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • badania kontrolne postępów leczenia patologii tego narządu
  • oraz stwierdzona hiperkalcemia (2).

Położenie i prawidłowy obraz ultrasonograficzny tarczycy

Do badania tarczycy i przytarczyc najlepiej wykorzystać sondy liniowe o wysokiej częstotliwości, powyżej 10 MHz (1, 2, 6, 7). Narząd ten można uwidocznić poprzez skierowanie sondy doogonowo w stosunku do gardła i krtani. Położony jest on symetrycznie, pomiędzy tętnicą szyjną wspólną a początkowym odcinkiem tchawicy (1, 4, 7, 9).

Obraz tarczycy w badaniu ultrasonograficznym zależy od płaszczyzny badania. W przekroju podłużnym ma ona kształt wrzecionowaty lub owalny, z zaokrąglonym polem doczaszkowym (1, 4, 6, 7, 9) (ryc. 1a, ryc. 2a). Prawy płat tarczycy jest ułożony nieznacznie doczaszkowo względem płata lewego (9). W przekroju poprzecznym tarczyca jest okrągła, owalna lub trójkątna (4, 6, 7) (ryc. 1b, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy