Badanie ultrasonograficzne struktur szyi u psów i kotów – aktualne spojrzenie. Cz. I
Wielkość tarczycy uzależniona jest od wielkości zwierzęcia. U kotów jest to w przybliżeniu 20-20,5 mm długości i 3-3,3 mm szerokości. U psów to 22-32 mm długości i 3,3-7,3 mm szerokości. (14) Przy tak dużym zróżnicowaniu przyjmuje się, że długość tarczycy u psów i kotów odpowiada długości 3-4 pierścieni tchawicy. (14) Jeśli chcemy uzyskać dokładny wgląd w wielkość tarczycy, powinniśmy ocenić jej objętość. Jest ona bardziej skorelowana z masą i powierzchnią ciała pacjenta niż pozostałe wymiary.
W przypadku pierwotnej niedoczynności tarczycy u psów ich gruczoły tarczowe ulegają pomniejszeniu, a ich obrys staje się nieregularny, miąższ hipoechogeniczny i często niejednorodny. Na przekroju narządy zmieniają swój kształt z trójkątnego na bardziej kulisty. Zmiany mogą dotyczyć jednego lub obu płatów i nie cofają się pod wpływem terapii. Czułość badania w przypadku tego schorzenia to 94% (3, 15). Pierwotna niedoczynność tarczycy występuje najczęściej z powodu limfocytarnych zapaleń o podłożu immunologicznym, idiopatycznej atrofii pęcherzyków tarczycy, wrodzonej dysgenezy gruczołu, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów jodu. Niedoczynność wtórna natomiast zostaje rzadko diagnozowana u zwierząt towarzyszących, a w opisanych przypadkach jest skutkiem zaburzeń produkcji hormonów przysadki (3).
Ultrasonografia jest niezwykle pomocna w odróżnieniu pierwotnej niedoczynności tarczycy od zespołu eutyreozy chorobowej, gdzie nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy wynika z występowania innych, niezwiązanych z tarczycami chorób. W przypadku eutyreozy chorobowej nie występują zmiany w obrazie tarczycy (3, 15). Natomiast wystąpienie 5 objawów: zmiana echogeniczności, niejednorodna struktura, zmiana obrysu na przekroju poprzecznym na owalny, nieregularność torebki i zmniejszenie objętości tarczycy, świadczy w 94-98% o niedoczynności tarczycy (3).
Zapalenie tarczycy u psów porównuje się często do choroby Hashimoto, gdyż ma tło immunologiczne i dotyczy wydzielania przeciwciał hormonu tarczycy. Szacuje się, że zapalenie tarczycy tła immunologicznego występuje u 1/3 psów, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy. Narząd powiększa się i ma nieregularny, guzkowaty wygląd. Echogeniczność ulega obniżeniu. Występuje [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii