Badanie ultrasonograficzne struktur szyi u psów i kotów – aktualne spojrzenie. Cz. I
Zmiany te wyrażają się poprzez zaburzenie prawidłowej budowy ultrasonograficznej z ich powiększeniem lub bez niego. W przypadku nowotworów hematogennych, jak chłoniak, dochodzi do uogólnionej limfadenopatii, obejmującej także węzły chłonne szyi (ryc. 9, 10). Ma to miejsce głównie u psów, rzadziej u kotów. W przypadku tej jednostki chorobowej ulegają powiększeniu, a ich echogeniczność silnie się obniża niemal do bezechowej, co może imitować zmianę o charakterze torbieli (1, 5, 6).
Z nowoczesnych metod obrazowania węzłów chłonnych warto zwrócić uwagę na elastografię, która dostarcza badającemu informacji na temat sprężystości badanych tkanek. W ostatnich doniesieniach potwierdza się przydatność tego narzędzia do różnicowania zmian łagodnych od złośliwych. Mimo że różnice w obrazie takich węzłów chłonnych są statystycznie istotne, elastografia nie zastąpi nam dokładniejszych, inwazyjnych metod badania. W niektórych przypadkach może nam natomiast pomóc podjąć decyzję, czy wykonywać biopsję, np. w przypadku ograniczeń finansowych właścicieli.
Ślinianki
U zwierząt towarzyszących wyróżniamy 4 pary ślinianek: żuchwowe, podjęzykowe, przyuszne i jarzmowe. Gruczoły ślinowe należy badać sonograficznie, głównie podczas obrzęku głowy lub dogłowowej części szyi. Patologie często towarzyszą innym chorobom, np. zapaleniu przyzębia. (4)
Najłatwiej zobrazować ślinianki żuchwowe. Są stosunkowo dużymi strukturami o długości nawet ponad 5 cm, położonymi doogonowo od gałęzi żuchwy pomiędzy żyłami szyjnymi zewnętrzną i wewnętrzną (1, 4). Przyśrodkowo od nich znajdują się podłużne ww. chłonne zagardłowe. Miąższ ślinianek żuchwowych jest hipoechogeniczny z wyraźnymi hiperechogenicznymi liniami systemu kanałów wyprowadzających (4). W przekroju podłużnym nadzwyczaj dobrze widoczna jest duża, centralnie położona zatoka (1). Często w tej samej torebce leży część ślinianki podjęzykowej (1), od której jest oddzielona wyłącznie przegrodą łącznotkankową (1, 4). W takim ułożeniu obie ślinianki opisywane są jako jedna struktura. Gdy ślinianka [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii