Badanie fizykochemiczne moczu
Barwa i zapach
Żółta barwa, którą powinien mieć prawidłowy mocz, pochodzi od urochromu, zaś na jego przejrzystość wpływają zarówno elementy komórkowe w nim zawieszone, mikroorganizmy, jak i substancje chemiczne wydalane z organizmu przez nerki. Prawidłowy mocz psów i kotów ma barwę od jasnożółtej do bursztynowej i jest klarowny lub ewentualnie lekko mętny. Najczęściej zmianę barwy moczu klinicznie obserwuje się w przypadkach krwiomoczu, hemoglobinurii i bilirubinurii, ewentualnie np. po spożyciu buraków czerwonych, zaś zmętnienie wynika z obecności leukocytów (ropomocz) i dużej ilości kryształów (tab. 1, s. 38).

Zapach moczu nie ma znaczenia diagnostycznego, tym bardziej, że zmienia się on z czasem przechowywania. Świeży mocz ma zapach swoisty. Zapach moczu, zwłaszcza kotów oraz samców psów, jest intensywny i ostry, związany ze stymulacją hormonalną. Mocz u cukrzyków ma zapach „owocowy”, zaś w przypadku nasilonej infekcji bakteryjnej zapach jest „amoniakalny”.
Ciężar właściwy
Ciężar właściwy jest stosunkiem wagi określonej objętości moczu do wagi takiej samej określonej objętości wody destylowanej przy zachowaniu tych samych warunków środowiska (ciśnienia i temperatury) (1). Jego wartość uzależniona jest od stężenia substancji rozpuszczonych w moczu. Oznaczono, że wzrost wartości ciężaru właściwego o wartość 0,001 może być spowodowany dodaniem do 1 litra moczu: 1,47 g NaCl, 2,7 g [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii