Badania laboratoryjne krwi w diagnostyce nadczynności kory nadnerczy u psów
Podstawowe badania krwi
Nadprodukcja kortykosterydów powoduje szereg zaburzeń w obrazie krwi, czasem zanim wystąpią jeszcze objawy kliniczne. Właściwa interpretacja wyników może ukierunkować dalszą diagnostykę lub zawęzić diagnozę różnicową. Objawem hiperkortyzolemii w obrazie morfologicznym krwi może być tak zwany leukogram stresowy objawiający się: zwiększonym odsetkiem neutrofili (neutrocytoza), obniżeniem liczby limfocytów (limfopenia) oraz eozynofilii (eozynopenia).
W wyniku długotrwałej hiperkortyzolemii może dochodzić do zapalenia przewodu pokarmowego i w efekcie nawet do owrzodzeń powodujących krwawienia, objawiających się niedokrwistością regeneratywną (zwiększona bezwzględna liczba retikulocytów) i zmianami liczby płytek krwi (podwyższeniem lub obniżeniem, w zależności od czasu trwania krwawienia). Niedokrwistość może być maskowana odwodnieniem. W niektórych przypadkach obserwuje się z tego samego powodu wzrost parametrów czerwonokrwinkowych (erytrocytoza).
Długotrwała hiperkortyzolemia zmniejsza zużycie glukozy w tkankach i jednocześnie nasila glukoneogenezę, co prowadzi w sumie do podniesienia stężenia glukozy we krwi oraz niewłaściwej reakcji na insulinę, co może się objawiać opornością insulinową i trudnościami w leczeniu cukrzycy. Glikokortykosterydy hamują syntezę białek w organizmie i jednocześnie nasilają ich rozkład. Efektem może być spadek stężenia białka we krwi.
Zwiększona liczba glikokortykosterydów może skutkować powiększeniem wątroby oraz wzrostem aktywności transaminaz wątrobowych w wyniku uszkodzenia hepatocytów. Najczęściej dochodzi do nieznacznego wzrostu aktywności ALT (aminotransferazy alaninowej), z reguły nieprzekraczającego 2-, 3-krotności wartości referencyjnych oraz znacznego (nierzadko 5-10x) wzrostu aktywności fosfatazy alkalicznej (ALKP), która występuje w postaci kilku izoenzymów: wątrobowego, kortykozależnego, kostnego, jelitowego, nerkowego [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii