Badania dodatkowe w diagnostyce prostaty

Badania dodatkowe w diagnostyce prostaty

Biopsja prostaty pod kontrolą USG 

Biopsja prostaty jest badaniem z wyboru w diagnostyce chorób prostaty. Pomimo że biopsja pod kontrolą USG jest techniką wymagającą dużych umiejętności, pozostaje jednak badaniem mało inwazyjnym dla psa (krótkie znieczulenie tylko na kilka minut, brak bólu przy wybudzeniu), które umożliwia postawienie ostatecznego rozpoznania.

badanie histopatologiczne miąższu prostaty umożliwia wykluczenie procesu nowotworowego lub metaplazji płaskonabłonkowej, potwierdzając jedynie łagodny przerost prostaty;badanie bakteriologiczne miąższu prostaty pobranego z biopsji umożliwia ostateczne wykluczenie zapalenie tła infekcyjnego.

Aby podwyższyć swoistość badania, zaleca się wykonanie kilku biopsji oraz właściwe utrwalenie próbek.

Uwaga: biopsja (aspiracja) cienkoigłowa nie jest badaniem z wyboru. Swoistość badania cytologicznego z biopsji cienkoigłowej nie wystarcza do wykluczenia choroby prostaty związanej z przerostem (nowotwór, metaplazja, zapalenie prostaty).

Technika wykonania biopsji prostaty: 

położyć psa na grzbiecie;wygolić okolicę moszny;zdezynfekować chirurgicznie wygolone miejsce;włożyć sondę USG do jednego palca jałowej rękawiczki po uprzednim wprowadzeniu do niej żelu;przygotować pistolet biopsyjny (pistolet uzbrojony) i ustawić przy sondzie;ustawić sondę USG naprzeciwko prostaty na przekroju poprzecznym;znaleźć część cewki w prostacie oraz grzbietowe sploty naczyniowe prostaty;zmierzyć wysokość prostaty i oznaczyć ją na trokarze biopsyjnym w celu ustalenia głębokości wkłucia;ustawić trokar biopsyjny nad widoczną prostatą (trokar musi być zawsze widoczny pod kontrolą USG);odbezpieczyć pistolet biopsyjny;pobrać bioptat (uruchomić pistolet);wyciągnąć bardzo szybko trokar z psa;sprawdzić, czy nie ma krwawienia w miejscu wkłucia.

Wnioski

Choroby prostaty są zróżnicowane. Jedynie dokładne postępowanie diagnostyczne pozwala na ostateczne rozpoznanie łagodnego przerostu prostaty oraz zaordynowanie odpow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy