Badania dodatkowe w diagnostyce prostaty

Badania dodatkowe w diagnostyce prostaty

Wśród chorób prostaty będących przyczyną konsultacji u lekarza weterynarii BPH stanowi ponad połowę przypadków. W bardzo wielu przypadkach u psów przerostowi prostaty towarzyszą inne schorzenia, wśród których najczęściej występuje zapalenie prostaty. Niestety rutynowe badania kliniczne i diagnostyka obrazowa nie zawsze pozwalają wykluczyć inne choroby prostaty. 

Wiadomo, że w przypadkach zapalenia prostaty tła zakaźnego leczenie wymaga długotrwałej antybiotykoterapii, a w przypadku gruczolakoraka prostaty rokowanie jest bardzo złe. W przypadkach wątpliwych (prostata heterogenna, objawy ze stron układu moczowego) należy więc umiejętnie korzystać z poszczególnych badań dodatkowych, które pozwolą nam potwierdzić występowanie łagodnego przerostu prostaty lub wykluczyć inne schorzenia.

Badanie bakteriologiczne moczu – wykluczenie zakażenia prostaty 

Jeżeli u psa występują objawy podobne do objawów zapalenia pęcherza moczowego (objawy kliniczne, leukocytoza w moczu stwierdzona testami paskowymi, azotynuria, struwity w liczbie wyższej niż 5 w polu widzenia przy powiększeniu 400 x w osadzie moczu świeżego), to bakterie występujące w pęcherzu moczowym są bezpośrednio związane z bakteriami występującymi w miąższu prostaty. Tak więc proste badanie bakteriologiczne moczu pozwala wykluczyć zapalenie prostaty w około 80% przypadków.

Aby nie dopuścić do kontaminacji próbki, mocz powinien być pobrany przez nakłucie pęcherza pod kontrolą USG. Pobrany mocz musi być jak najszybciej dostarczony do laboratorium. Przed dostarczeniem próbki do laboratorium i wykonaniem posiewu dobrze jest konserwować ją w temperaturze +40C.

Uwaga: Przy braku typowych objawów zapalenia pęcherza moczowego, badanie bakteriologiczne moczu nie ma istotnego znaczenia.

Masaż prostaty i wykluczenie zakażenia

Przy podejrzeniu zapalenia prostaty tła infekcyjnego i przy braku objawów klinicznych, masaż prostaty, choć trudny do wykonania, jest istotnym badaniem umożliwiającym wykluc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy