Analiza biochemiczna krwi
Postępująca miniaturyzacja, standaryzacja i upraszczanie procedur oraz masowość produkcji, a co za tym idzie − zmniejszenie kosztochłonności − powodują, że zwiększyła się dostępność analizatorów dla praktykujących lekarzy weterynarii. Wiele zakładów leczniczych dla zwierząt wyposażonych jest w praktyczne analizatory do badań morfologicznych, biochemicznych, tudzież do badań gazometrycznych krwi i analizowania moczu. Analizatory morfologiczne pozwalają na ocenę ilościową oraz, coraz częściej, ocenę jakościową poszczególnych krwinek. Rozszerza się też zakres badań parametrów biochemicznych, wcześniej oznaczanych tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach.
Pomimo tak zaawansowanych technik i szerokich możliwości analiz rolą lekarza weterynarii nadal jest odpowiednia interpretacja otrzymanych wyników. A wcześniej musi on zdecydować: jakie parametry oznaczyć, w jakim celu, jak zminimalizować zafałszowania, czy wyniki są potrzebne natychmiast, czy można poczekać kilkadziesiąt godzin lub kilka dni. W związku z powyższym, musi zdecydować, czy wysłać próbkę krwi do laboratorium referencyjnego, czy badania wykonać na posiadanym sprzęcie. Zaletami wykonywania badań na miejscu w ZLZ (zakład leczniczy dla zwierząt) są bez wątpienia szybkość uzyskanych wyników oraz możliwość ich powtórzenia w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, wpływających na zafałszowanie próbki (lipemia, hemoliza).
Podział analizatorów biochemicznych
Rynek oferuje w tej chwili wiele aparatów o bardzo zróżnicowanych zakresach badań, wynikających między innymi ze sposobu analizowania. Ogólnie rzecz ujmując, dostępne analizatory biochemiczne oznaczają białka, lipidy, węglowodany i elektrolity, które pełnią ważne role w metabolizmie i innych czynnościach komórkowych. Oznaczane jest stężenie substancji lub produktu reakcji enzymatycznej techniką fotometrii, w której wykorzystywane jest zjawisko absorpcji światła przez badaną substancję.
We współczesnej, codziennej diagnostyce chorób zwierząt coraz większą rolę dogrywają badania dodatkowe, w tym badania laboratoryjne. Nie mogą one zastąpić [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii