Diagnostyka i leczenie pasożytów wewnętrznych u gadów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie pasożytów wewnętrznych u gadów

Badanie parazytologiczne

Do badania pobieramy próbki kału świeżego, nie konserwowanego. Wykorzystuje się głównie 3 podstawowe metody badania kału:

rozmaz bezpośredni niebarwiony i barwiony oraz flotację z wykorzystaniem różnych roztworów (płyn Darlinga, nasycony roztwór soli, nasycony roztwór cukrozy, fecasol itp.).

Najczęściej spotykanymi pasożytami w przypadku jaszczurek są oocysty kokcydii z rodzaju Isospora spp. i Eimeria spp. oraz jaja owsików z rodzaju Oxyuris spp. (ryc. 1). Podobne pasożyty można znaleźć w kale żółwi i węży. Rzadziej znajduje się jaja nicieni z rodzaju Ascaridia lub Strongylus oraz jaja tasiemców. W przypadku badania kału węży karmionych gryzoniami należy zwrócić uwagę na tzw. pseudopasożyty, czyli jaja np. tasiemca Hymenolepis nana pochodzące ze strawionej zdobyczy.

Omówienie

Zazwyczaj kokcydia z rodzaju Eimeria spp. znajduje się u gadów w przewodach żółciowych i woreczku żółciowym, a Isospora spp. – w jelitach (2, 7). Większość przypadków kokcydioz u gadów charakteryzuje się niewielką patogennością, ponieważ regeneracja nabłonków przewodu pokarmowego przebiega wystarczająco szybko, aby objawy choroby były niezauważalne dla opiekuna zwierząt. Greiner udowadnia jednak, że zarażenie kokcydiami w widoczny sposób opóźnia wzrost agam brodatych (8). W przypadku silnych inwazji może powodować stany zapalne jelit, objawiające się: wymiotami, nieprawidłowo uformowanym kałem, ogólnym osłabieniem i anoreksją (7).

Charakterystyczne są także: zmiana konsystencji kału na bardziej wodnisty, zmiana zapachu na intensywniejszy i pojawienie się większych fragmentów niestrawionego pokarmu pomimo optymalnej temperatury w terrarium. Zarażenie pasożytnicze jest szczególnie niebezpieczne w czasie zimowej hibernacji gadów i okresie krótko po wyjściu z niej, gdy szczególnie często obserwuje się pogłębioną anoreksję.

Owsiki występują u gadów dość powszechnie (2, 4, 6, 7).

Zasiedlają jelito grube i w niewielkiej liczbie na ogół nie dają ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy