Diagnostyka histopatologiczna po amputacji palców u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka histopatologiczna po amputacji palców u psów i kotów

Rozrosty w obrębie palców u psów i kotów są częstym źródłem bólu oraz mogą powodować kulawizny. Leczenie antybiotykami takich przypadków bardzo często jest trudne, a w pewnych sytuacjach – niewystarczające. W takich przypadkach jedyną sensowną opcją jest amputacja palca.

Jest to stosunkowo często wykonywany zabieg chirurgiczny u psów i kotów w przypadku zmian przerostowych w obrębie palców. Z reguły zabieg ten nie powoduje większych problemów w późniejszym okresie. Dodatkowo amputacja oprócz leczenia umożliwia postawienie dokładnego rozpoznania, gdyż obraz zmian nowotworowych i nienowotworowych (ryc. 1) może być podobny.

Przyczyną zniszczenia tkanki kostnej mogą być w szczególności nie tylko nowotwory złośliwe, ale także nowotwory łagodne, stany zapalne i inne zmiany o nienowotworowym charakterze (np. torbiele mieszków włosowych). Zniszczenie tkanki kostnej widoczne jest często już w badaniu rentgenowskim przed amputacją. Zdarza się jednak również, że badanie rentgenowskie nie wykazuje zmian kostnych, a późniejsze badanie histopatologiczne uwidocznia złośliwy i wyniszczający tkankę kostną proces nowotworowy.

Tab. 1. Występowanie zmian nowotworowych i nienowotworowych w obrębie tkanek amputowanych palców – psy i koty

Z tego względu po amputacji palca wskazane jest wykonanie badania histopatologicznego. Niestety ilość dostępnych danych pozyskanych w wyniku badań histopatologicznych u psów i kotów, u których dokonano amputacji, jest niewielka. Poniższe dane dotyczą przebadanych histologicznie w laboratorium LABOKLIN próbek pozyskanych od 380 psów i 87 kotów poddanych zabiegowi amputacji palca. Dane te poddano analizie statystycznej w celu ustalenia częstotliwości występowania poszczególnych rodzajów zmian oraz wzajemnych relacji ilościowych.

Sporadycznie obserwowano jednoczesne wystąpienie różnych zmian w obrębie jednego palca. W grupie psów w 118 (31,1%) przypadkach stwierdzono procesy zapalne bez oznak nowotworu o znacznie zróżnicowanym obrazie kli...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy