Zespół eozynofilowy u kotów
Leczenie
Podstawą leczenia jest opanowanie objawów klinicznych do całkowitego ich wycofania. Jednak należy pamiętać, że objawy to tylko wierzchołek góry lodowej, najważniejsze jest znalezienie przyczyny – co niestety często jest bardzo trudne. Zakładając jednak, że przyczyną mogą być różne czynniki sprawcze, np. jednoczesna alergia na ukąszenia pcheł i alergia pokarmowa, diagnostyka może być długotrwała i skomplikowana. Stosowane leczenie objawowe składa się z leków przeciwzapalnych, przeciwświądowych oraz antybiotykoterapii, jeśli to konieczne.
Glikokortykosteroidy
Najczęściej stosowanym glikokrtykosteroidem u kotów jest prednizolon, ze względu na silne działanie i dobrą tolerancję (mało skutków ubocznych). Prednizolon jest stosowany zwykle w dawce 1-2 mg/kg m.c. co 24 godziny, a następnie przy wycofaniu się objawów w dawkach zmniejszających, tak żeby uzyskać najmniejszą i najrzadziej stosowaną możliwą dawkę w przypadku problemu przewlekłego.
W przypadku stanów ostrych, których przyczyna jest uchwytna, np. alergiczne pchle zapalenie skóry, często wystarczy zastosowanie środków przeciwpchelnych i krótkotrwała sterydoterapia, bez konieczności długotrwałego stosowania leków. W literaturze jest opisane użycie leków w postaci iniekcyjnej krótko i długo działających, jednak w przypadku ich stosowania zawsze należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.
Należy pamiętać, że deksametazon ma silniejszy efekt diabetogenny niż predinozolon oraz częściej wywołuje objawy, takie jak:
- poliuria,
- polidypsja,
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii