Zasady oceny nasilenia zmian skórnych i świądu w przebiegu atopowego zapalenia skóry u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zasady oceny nasilenia zmian skórnych i świądu w przebiegu atopowego zapalenia skóry u psów

Ocena stopnia nasilenia świądu

Drugim istotnym elementem służącym do oceny nasilenia choroby w przebiegu AZS jest ocena świądu. Świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry jest podstawowym objawem i głównym motywem konsultacji w przypadku tej choroby. Ocena stopnia intensywności świądu jest niestety badaniem dość relatywnym, jak na razie brak jest ujednoliconego i powszechnie stosowanego systemu. Powyższa ocena bazuje na wyznaczeniu tzw. indeksu świądowego. Nasilenie i czas trwania świądu oceniane są głównie przez opiekuna zwierzęcia (niezbędna jest obecność osoby, która cały czas obserwuje zwierzę), który otrzymuje formularz, na podstawie którego ocenia ich intensywność. Istnieją również systemy oceniające świąd na podstawie zachowania się zwierzęcia w gabinecie, jak również uwzględniające obecność na ciele zwierzęcia typowych dla tego objawu zmian poświądowych, a ostatnio pojawiły się również próby obiektywizacji tego objawu.

Tab. 5. System oceny ciężkości zmian skórnych CADESI 03

System PVAS

System PVAS (ang. Pruritus Visual Analog Scale) jest jednym ze stosowanych do oceny świądu (15, 17). Skala ta ocenia świąd w skali od 0 do 10. Wartość 0 oznacza, że w ciągu 24 godzin zwierzę nie drapało się, nie wygryzało i nie wylizywało, podczas gdy wartość 10 oznacza, że drapanie, wygryzanie, wylizywanie występuje u osobnika w sposób ciągły. Właściciel zwierzęcia, obserwując je, zaznacza na skali intensywność świądu. Dla ułatwienia wizualizacji świądu na skali o długości 200 mm z podziałką co 25 mm i 5 mm właściciel oznacza zaobserwowany świąd u swojego psa.

Marsella i wsp. w 2009 roku dokonali bardziej szczegółowego zdefiniowania intensywności świądu (10). Autorzy ci w swoich badaniach zastosowali skalę sześciostopniową, definiując nasilenie świądu czasem, jaki zwierzę spędza na drapaniu.

Szczegóły definiujące świąd przedstawiono w tab. 1, s. 68.

System PICAD

Inną stosowaną w ocenie stopnia nasilenia świądu metodą jest system PICAD (ang. Prur...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy