Pchła Szachrajka, czyli czy APZS nadal jest problemem i jak sobie z nim poradzić?
Badanie z taśmą klejącą
Za pomocą taśmy klejącej możemy zebrać wierzchnią warstwę warstwy rogowej naskórka z przyklejonymi do niej mikroorganizmami i ektopasożytami. Przyklejamy wielokrotnie taśmę klejącą do skóry zwierzęcia dopóki nie zobaczymy, że coś się do niej przyczepiło i przestanie się kleić. Staramy się rozdzielać włosy (ryc. 5) i pobierać materiał ze skóry i podstawy włosów, a nie z części dystalnej włosa (ryc. 6), na których raczej nic nie znajdziemy.
Następnie przyklejamy taśmę do szkiełka mikroskopowego (bez szkiełka nakrywkowego) i oglądamy pod powiększeniem 4x, używając powiększenia 10x, by zobaczyć interesujące nas szczegóły. W ten sposób możemy znaleźć odchody pcheł, wszy, Cheyletiella, Otodectes i ich jaja. Odchody pcheł są jaskrawoczerwone, tak jak materiał ze strupów, jednakże pozostały wysięk zapalny jest koloru żółto-brązowego.
Dzięki tej metodzie można także znaleźć pasożyty z gatunku Demodex, o krótkich ciałach, które występują u kotów bardziej powierzchownie. Przed pobraniem należy ścisnąć skórę, zanim przyklei się do niej taśmę klejącą. Metoda ta może być prawie tak samo skuteczna jak wyrywanie włosów (trichogram) i zeskrobina, o ile uda nam się ścisnąć wystarczająco skutecznie, tak aby pasożyty „wyszły” z mieszków włosowych.
Odkurzanie zwierzęcia
Odkurzanie zwierzęcia jest dość nietypową metodą, by zbierać z powierzchni skóry pchły, wszy, Cheyletiella, a nawet świerzbowce i nużeńce, a także roztocza magazynowe i domowe. W jednym badaniu [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii