Guz komórek tucznych u kotów – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Guz komórek tucznych u kotów – opis przypadku

Guz komórek tucznych (MCT – ang. mast cell tumor) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów skóry u psów (18) i drugim co do częstości występowania u kotów. Wyróżnia się dwie formy mastocytomy – skórną, która diagnozowana jest najczęściej oraz trzewną – obejmującą narządy wewnętrzne.

Guz komórek tucznych jest nowotworem wywodzącym się ze stransformowanych nowotworowo mastocytów, który może obejmować wiele narządów i wykazywać różne zachowanie biologiczne. Obraz kliniczny jest różnorodny i w dużej mierze zależy od lokalizacji zmiany oraz stopnia histologicznej złośliwości nowotworu. Przebieg kliniczny oraz klasyfikacja histologiczna guzów komórek tucznych u psów i kotów wykazują znaczne różnice i w rzeczywistości stanowią odrębne jednostki chorobowe.

Komórki tuczne powstają w szpiku kostnym, skąd następnie migrują do różnych tkanek, m.in. do skóry i tkanki podskórnej. Charakterystyczne dla tych komórek są ziarnistości zawierające histaminę, heparynę i enzymy proteolityczne, które barwią się metachromatycznie błękitem toluidyny.

Lokalizacja i częstość występowania

U kotów guz komórek tucznych jest drugim co do częstości występowania nowotworem skóry, po raku podstawnokomórkowym (2, 11). Częstość występowania mastocytomy jest różna, ale ogółem stanowi 2-15% wszystkich nowotworów u kotów i zwykle diagnozuje się ją średnio w wieku dziewięciu lat (14).

Mastocytomy skórne zwykle występują pojedynczo, a guzy mnogie stanowią 11-14% wszystkich przypadków. Oprócz najpowszechniejszej postaci skórnej mastocytoma obejmuje również formy trzewne, które, mimo że występują rzadziej, są bardziej agresywne.

U psów czynnikami predysponującymi są wiek oraz rasa, natomiast nie udowodniono dotąd predyspozycji płciowej (4).

Rasy psów, u których najczęściej stwierdza się mastocytomę, są: mieszańce, labrador retrievery, boksery, golden retrievery, cocker spaniele, pit bulle, Boston terriery i shar peie (4).

Wśród kotów częściej chorują rasy syjamskie, rosy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy