Główne dermatozy pasożytnicze u psów i kotów – aktualne informacje i obserwacje własne dotyczące rozpoznawania i leczenia
Rozpoznanie choroby, zarówno u psów, jak i kotów, opiera się na wykazaniu różnych form rozwojowych pasożyta w badaniu mikroskopowym zeskrobiny skóry w powiększeniu 10 × 10 (ryc. 4). Wykonując preparat, pobrany materiał dodajemy do wcześniej naniesionych na szkiełko podstawowe 1-2 kropli chlorolaktofenolu (laktofenol ammana). Laktofenol ma przewagę nad olejami mineralnymi czy 10-proc. KOH, ponieważ doskonale uwidacznia pasożyty, szczególnie zaś postaci rozwojowe takie jak jaja. Z obserwacji własnych autorów wynika, że kontakt z tą substancją prowadzi do natychmiastowego zabicia pasożytów i całkowitego ich rozpuszczenia w ciągu 1-2 godzin. Preparat należy więc obejrzeć bezpośrednio po jego wykonaniu.
Niektórzy dermatolodzy zwracają jednak uwagę na brak właściwości niszczących pasożyty nawet do 21 godzin po wykonaniu preparatu.
Prawdopodobnie zależy to od stężenia poszczególnych składników użytych do sporządzenia laktofenolu. Czułym badaniem jest również mikroskopowe badanie włosów (trichogram), gdzie wraz z wyrwanymi włosami, szczególnie w okolicy ich korzeni, widoczne są różne formy rozwojowe pasożyta.
Trichogram jest dobrą metodą badania materiału pochodzącego szczególnie z miejsc takich jak okolice oczu, gdzie wykonanie zeskrobiny nie zawsze jest proste. Oprócz wymienionych badań w przypadkach ropnego zapalenia skóry zawsze należy wykonać badanie cytologiczne w celu rozpoznania cech morfologicznych bakterii wikłających, w celu wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii (7, 11, 27, 32).
Ważnym prewencyjnym czynnikiem ograniczającym występowanie choroby jest eliminacja i sterylizacja osobników chorych z hodowli, ze zwróceniem uwagi na ryzyko nużycy w poszczególnych [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii