Efekty terapii miejscowej w leczeniu rybiej łuski u 3-letniego golden retrievera

Efekty terapii miejscowej w leczeniu rybiej łuski u 3-letniego golden retrievera

Ichtioza jest chorobą skóry nazywaną również rybią łuską. Przyczyną tego zaburzenia jest nieprawidłowe rogowacenie skóry, głównie w najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka. Ichtiozy dzieli się na różne podtypy na podstawie objawów klinicznych, sposobu dziedziczenia oraz mutacji genów. W ostatnim czasie zaczęto jednak stosować ogólny termin dla wszystkich podtypów i obecnie określa się je jako autosomalną recesywną wrodzoną ichtiozę (ARCI, ang. autosomal recessive congenital ichthyosis) (6, 8).

Objawy kliniczne, wyniki obrazu histopatologicznego oraz mutacje genowe różnią się w zależności od rasy. Dla psów rasy golden retriever charakterystycznym fenotypem klinicznym jest rybia łuska nieepidermolityczna. Inne rasy predysponowane do rybiej łuski nieepidermolitycznej to: buldog amerykański, terrier australijski, boston terrier, cain terrier, collie, doberman, seter irlandzki, labrador retriever, manchester terrier, norfolk terrier, parson russel terrier, pit bull terrier, terier pszeniczny, west highland white terrier oraz yorkshire terrier. Wykazano, że przyczyną rybiej łuski typu 1 u golden retrieverów jest mutacja w genie PNPLA1. Gen ten odpowiedzialny jest za kodowanie enzymów biorących udział w metabolizmie lipidów. Najczęstszym objawem jest uogólnione łuszczenie skóry. Łuski są różnej wielkości, barwy od białej do czarnej. Czasami dochodzi do woszczynowego zapalenia kanałów słuchowych. Zostały opisane rzadkie przypadki nadmiernego rogowacenia opuszek łap (2, 6-9).

Niedawno u golden retrieverów scharakteryzowano nowy typ rybiej łuski, w którym dochodzi do mutacji w obrębie genu ABHD5. Koduje on acylotransferazę niezbędną do metabolizmu lipidów. Typ 2 rybiej łuski jest najczęściej wykrywany w amerykańskiej linii golden retrieverów. Psy prezentują takie same objawy kliniczne jak w przypadku mutacji PNPLA1 (3).

W przypadku rybiej łuski epidermolitycznej dochodzi do zaburzeń w syntezie keratyny, co prowadzi do lizy keratynocytów. Objawy kliniczne obej...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2693 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.