Diagnostyka otologiczna u psów i kotów – czego nie wolno pominąć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka otologiczna u psów i kotów – czego nie wolno pominąć?

W artykule przedstawiono istotne aspekty diagnostyki otologicznej, koncentrując się na zapaleniu ucha zewnętrznego (łac. otitis externa), ponieważ jest to jedna z najczęstszych, a jednocześnie jedna z najczęściej nieprawidłowo diagnozowanych i leczonych chorób, z którymi mierzymy się w codziennej praktyce. Zapalenie ucha zewnętrznego stwierdza się u 12-20% psów i u 2-7% kotów przyjmowanych w lecznicach weterynaryjnych (6). Otitis externa definiuje się jako stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego, któremu może towarzyszyć zapalenie małżowiny usznej. Warto podkreślić, że rozpoznanie stanu zapalnego ucha zewnętrznego to dopiero początek drogi diagnostycznej, i że otitis externa nie jest ani rozpoznaniem ostatecznym, ani etiologicznym, a jedynie obrazem klinicznym, równie nieswoistym jak np. świąd.

Przewlekłe i nawracające przypadki zapaleń zewnętrznych przewodów słuchowych często stają się źródłem frustracji zarówno dla lekarza, jak i właściciela zwierzęcia. Tymczasem poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zebranie szczegółowego wywiadu dermatologicznego i dążenie do ustalenia wszystkich (a nie tylko wtórnych) czynników odpowiadających za wystąpienie otitis u danego zwierzęcia sprawi, że nasze szanse na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego będą znacznie większe (5).

Niestety, zapewne nieraz zdarza się, że w pośpiechu, mając przed sobą kolejnego pacjenta z zapaleniem ucha, stosujemy „skrót diagnostyczny”, ograniczając się na przykład tylko do badania otoskopowego, a następnie, kierując się własnym doświadczeniem, sięgamy po „sprawdzony” preparat otologiczny. Taki model postępowania może co prawda skutkować częściowym sukcesem, ale wielokrotnie wiąże się z tym, że wcześniej czy później pacjent powraca z tym samym (a często bardziej nasilonym) problemem.

Wywiad

Wywiad u zwierzęcia z zapaleniem ucha zewnętrznego powinien być bardzo szczegółowy i łączyć w sobie cechy wywiadu ogólnego i wywiadu dermatologicznego. Należy ustalić, w jakim wieku oraz o ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy