Dermatofitoza – nadal aktualny problem. Czyli o dermatofitozie raz jeszcze

Dermatofitoza – nadal aktualny problem. Czyli o dermatofitozie raz jeszcze

Dermatofitoza to jedna z najczęściej występujących grzybiczych chorób skóry psów i kotów. Jest wywołana przez grzyby kseroofilne, obejmujące zakażeniem powierzchowne warstwy skóry, w szczególności włosy i warstwę rogową naskórka. Najczęściej wywołują ją: Microsporum canis, Microsporum gypseum, Microsporum persicolor, Trichophyton mentagrophytes i Trichophyton tonsurans.

Trichophyton i Microsporum zostały niedawno przeklasyfikowane do rodzaju Arthroderma, dlatego w najnowszej literaturze naukowej coraz więcej autorów posługuje się nową nomenklaturą (21, 27).

Czynniki ryzyka

Dermatofitoza jest stosunkowo często występującą chorobą w praktyce weterynaryjnej. Częstotliwość zachorowania może być uzależniona od warunków utrzymania zwierząt (zwierzęta domowe, zwierzęta wolno żyjące, zwierzęta w hodowlach lub utrzymywane w laboratoriach diagnostycznych). Uważa się, że grupy ryzyka stanowią zwierzęta w wieku szczenięcym i kocięcym, zwierzęta wolno żyjące oraz zamieszkujące obszary o wysokiej temperaturze powietrza (np.: Brazylia, Chile, Indie, Włochy i południowa część USA). Większą podatność na zachorowanie wykazują również zwierzęta starsze (21).

Wykazano, że choroby immunosupresyjne predysponują do występowania dermatofitozy u psów i kotów. Obserwuje się, że koty seropozytywne w kierunku FIV i FELV charakteryzują się większą różnorodnością grzybów saprofitycznych i obecnością grzybów z rodzaju Malassezia. Nie odnotowuje się jednak zwiększonej zachorowalności na dermatofitozę u kotów seropozytywnych w porównaniu z kotami seronegatywnymi z chorobami współistniejącymi. Reasumując, FIV i FELV nie jest uznawany za czynnik zwiększający ryzyko występowania dermatofitozy (19).

W literaturze opisano przypadek 9-miesięcznego kota z licznymi żółtakami skórnymi wywołanymi hiperlipidemią. Zmiany zostały początkowo zdiagnozowane jako zmiany kompleksu ziarniniaka eozynofilowego. Zastosowano leczenie prednizolonem w połączeniu z chlorambucylem. U pacjenta w trakcie l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy