Choroby z objawami dotyczącymi małżowiny usznej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby z objawami dotyczącymi małżowiny usznej

Liczne choroby mogą powodować objawy lokalizujące się na małżowinach usznych. Część z nich to problemy ograniczające się wyłącznie do małżowiny usznej, ale w wielu przypadkach objawy lokalizujące się na tej okolicy są wtórne w stosunku do zapaleń zewnętrznego przewodu słuchowego i powstają jako następstwo urazów mechanicznych wywołanych świądem tej okolicy. Tego typu urazy powodują powstanie takich wykwitów jak: otarcia, strupy czy łuski. Problemy te rozwijają się w przypadku chorób alergicznych czy też inwazji pasożytniczych dotyczących przewodu słuchowego, jak otodektoza. Na małżowinach lokalizują się również objawy w przebiegu chorób autoimmunologicznych takich jak: pęcherzyce (szczególnie liściasta) czy pemfigoid.

Powszechnie stwierdza się tam również zmiany w przebiegu inwazji pasożytniczych, np. w przypadku sarkoptozy (zmiany dotyczące krawędzi małżowin usznych), jak również infekcji wywołanych przez dermatofitozy. Małżowiny uszne, szczególnie ich powierzchnie przyśrodkowe, są również typowym miejscem powstawania zmian w przypadku ropnego zapalenia skóry szczeniąt starszych. Wyłysienia dotyczące zewnętrznej powierzchni małżowiny mogą powstawać z kolei w przypadku dermatoz hormonalnych (jak niedoczynność tarczycy). Istnieje ponadto pewna grupa chorób, jak np. melanoderma czy łysienie wzorzyste u jamników i łojotok brzegów małżowin usznych, dla których ta lokalizacja jest bezwzględnie typowa.

Mnogość przyczyn odpowiedzialnych za powstanie zmian dotyczących małżowin usznych powoduje, że rozpoznanie choroby jest procesem wymagającym wykonania wielu badań dodatkowych. Absolutne minimum, jakie musi być przeprowadzone u pacjenta z taką lokalizacją objawów, to:

zeskrobina skóry,

badanie cytologiczne,

badanie w kierunku dermatofitozy (badanie włosa, badania lampą Wooda, ewentualnie posiew/badanie PCR).

Biorąc jednak pod uwagę szereg możliwych przyczyn tych objawów, niezbędne może okazać się wykonanie innych badań, jak:

badanie krwi (hemat...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy