Brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej psów

Drobne zmiany rozrostowe skóry, nazywane w diagnostyce klinicznej wykwitami, są powszechnie diagnozowane u psów w każdym wieku, jednak zwiększona częstotliwość ich występowania jest stwierdzana u psów starszych. Zmiany te przyjmują charakter pojedynczych lub mnogich guzków lub brodawek, które właściciele psów znajdują podczas zabawy, głaskania czy w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych okrywy włosowej i skóry. Jama ustna, ze względu na złożoną budowę i nietolerancję psów na jej badanie, jest okolicą ciała, której ocena jest znacznie utrudniona, a co za tym idzie – rozwijające się zmiany patologiczne mogą zostać niezauważone. Lekarze weterynarii z dużym zadowoleniem przyjmują obserwowany w ostatnich latach wzrost świadomości i zainteresowania właścicieli zwierząt realizowaniem programów profilaktyki dermatologicznej i stomatologicznej oraz stałą kontrolą stanu zdrowia ich zwierząt, co umożliwia wczesną diagnostykę procesów patologicznych.

Brodawczakowatość skóry i jamy ustnej to problem kliniczny psów w okresie wzrostu i rozwoju. Wystąpieniu i rozwojowi choroby sprzyjają: słaba kondycja i stan odżywienia suki, ciężki poród, liczne mioty, współistniejące choroby zakaźne oraz złe warunki utrzymania zwierząt, dlatego problem zakażeń jest częściej diagnozowany i stanowi poważny problem kliniczny w skupiskach zwierząt, jakimi są schroniska oraz tymczasowe domy adopcyjne. Mimo zapewnienia odpowiednich warunków żywienia i utrzymania problem zakażeń wirusami brodawczakowatości może wystąpić także w hodowlach psów rasowych (1-4).

Choroba diagnozowana jest również u psów dorosłych (3). Czynnikami predysponującymi są choroby niezakaźne o podłożu endokrynologicznym, autoimmunologicznym i niewydolności wewnątrznarządowej. Problem ujawnienia zakażenia brodawczakowatością może być następstwem i powikłaniem jatrogennym prowadzonych kuracji z zastosowaniem leków steroidowych czy długotrwałej antybiotykoterapii. Szczególnie narażone na wystąpienia klinicznych objawów są psy z ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy