Analiza problemu łysienia u psów jako syndrom chorób dermatologicznych – przyczyny, postępowanie, studium przypadków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Analiza problemu łysienia u psów jako syndrom chorób dermatologicznych – przyczyny, postępowanie, studium przypadków

Łysienie (łac. alopecia) u psów to brak włosów na powierzchni skóry, na której w warunkach fizjologicznych włosy występują. Opisywanego zaburzenia nie należy mylić z przerzedzeniem włosów (hipotrychoza), jakie polega na występowaniu o ok. 30% mniejszej niż fizjologicznie liczby włosów.

Łysienie i/lub przerzedzenie należy traktować jako objaw kliniczny wielu chorób skóry zarówno o podłożu genetycznym, jak również dziedzicznym.

W przypadku zmian, których źródłem są choroby genetyczne, można zaobserwować dwa czynniki prowokujące łysienie: nieprawidłowe formowanie mieszków włosowych lub włosów w mieszku włosowym. Proces ten może rozpocząć się już podczas życia płodowego, jak również po urodzeniu – w tym drugim przypadku objawy łysienia pojawiają się nawet do trzeciego roku życia. W sytuacji łysienia na tle genetycznym, tj. po urodzeniu, właściciel zwykle nie jest w stanie zidentyfikować problemu w pierwszych tygodniach życia psa. Objawy łysienia pojawiają się w późniejszym etapie i dopiero wtedy budzą niepokój opiekuna.

Do chorób genetycznych u psów z objawem utraty włosów o opóźnionym charakterze należą:

dysplazje mieszków włosowych skorelowane z rasą, np. dysplazja mieszków włosowych u psów Lagotto Romanolo,łysienie X – obecnie powszechny problem szpiców miniaturowych,sezonowe łysienie boków – występujące np. u buldogów angielskich, bokserów czy też sznaucerów w barwie sierści pieprz-sól,łysienie wzorzyste, typowe dla jamników.

Terapia łysienia o charakterze genetycznym jest trudna i nie zawsze skuteczna. W ostatnich latach pojawiły się nowe rozwiązania terapeutyczne, np. implanty z melatoniny czy zastosowanie trilostanu, czy też nakłuwania frakcyjnego z kwasem hialuronowym, ale nawet te rozwiązania nie zawsze są skuteczne.

Łysienie nabyte i nabyte przerzedzenia włosów

Łysienie nabyte lub nabyte przerzedzenia włosów często charakteryzują się niszczeniem struktur samego mieszka włosowego lub zaburzeniami cyklu wzrostu włosa. Takie schorzenia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy