Alergia skórna – testy, leki, karmy, suplementy wspomagające

Alergia skórna – testy, leki, karmy, suplementy wspomagające

Atopowe zapalenie skóry u psów (AZS) uważane jest za najczęściej występującą chorobę alergiczną u tego gatunku. W większości przypadków atopowego zapalenia skóry psów obecna jest odpowiedź alergenowo swoistych IgE, jednak objawy kliniczne mogą się także rozwijać przy braku wykrywalnych IgE. Przyczyna tego zjawiska jest jak dotąd niewyjaśniona, a takie przypadki określa się jako zapalenia skóry „podobne do atopowego” (ang. atopic dermatitis-like). Wśród alergenów odpowiedzialnych za chorobę wymienia się: roztocze kurzu domowego, pyłki, łupież, fragmenty owadów i pleśnie. Istotne w rozwoju choroby są również zaburzenia bariery skórnej, głównie dotyczące jej nieprawidłowej budowy histologicznej, oraz wytwarzania lipidów – głównie ceramidów, co skutkuje łatwiejszym przenikaniem alergenów. Według dostępnej literatury szacuje się, że na AZS choruje 10-28% całej populacji psów. AZS jest chorobą nieuleczalną i charakteryzuje się przewlekłym, nawrotowym przebiegiem, dlatego wymaga regularnego leczenia pacjenta przez całe jego życie. U większości pacjentów chorobę diagnozuje się w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat. Objawia się głównie świądem oraz zmianami skórnymi lokalizującymi się najczęściej w okolicach twarzy (skóra wokół warg, oczu), wewnętrznych powierzchniach małżowin usznych, skóry brzucha, przestrzeni międzypalcowych, okolicy odbytu oraz obwodowych częściach kończyn, przede wszystkim piersiowych. Lekarz weterynarii ustala rozpoznanie choroby na podstawie wywiadu i badania klinicznego oraz wykluczenia innych chorób o podobnych objawach, szczególnie alergii pokarmowej(8).

Patogeneza

W przeszłości sądzono, że drogą ekspozycji na alergen w atopowym zapaleniu skóry u psów był układ oddechowy, obecnie istnieją dowody, że zarówno proces sensytyzacji, jak i wywołanie odpowiedzi na alergen mogą również odbywać się drogą przezskórną. Prezentacja alergenów limfocytom T przez komórki Langerhansa prowadzi do preferencyjnej aktywacji limfocytów T (Th2), które, w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2697 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.