Czy sterylizacja i jej zasady powinny zostać poddane analizie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czy sterylizacja i jej zasady powinny zostać poddane analizie?

Sterylizacja psów do 6. miesiąca życia jest standardową praktyką w Stanach Zjednoczonych i większości Europy. Mając na uwadze, że europejskie schroniska są pełne niechcianych zwierząt, a w państwach członkowskich Unii żyje około 100 mln bezdomnych psów i dwa razy tyle kotów, sterylizacja lub kastracja zwierząt w młodym wieku wydaje się być słusznym rozwiązaniem.

Sterylizacja zwierząt domowych jest tematem dyskusji rożnych środowisk. Według badań amerykańskich naukowców w przypadku psich pacjentów ras dużych i olbrzymich zasady sterylizacji mogą w najbliższym czasie wymagać przeglądu oraz modyfikacji.

Sterylizacja psów a wyniki badania UC Davis

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wysterylizowane i wykastrowane psy ras mieszanych, które w dorosłości osiągną duże rozmiary są narażone na więcej problemów zdrowotnych od zwierząt ras dużych i olbrzymich nie poddanych sterylizacji przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Badanie UC Davis przeanalizowało dane z 15 lat. Korzystając z wiedzy na temat tysięcy przypadków psów ze szpitala weterynaryjnego UC Davis Veterinary Medical Teaching Hospital. Jego wyniki sugerują, że schroniska oraz właściciele psów powinni dokładnie rozważyć dostępne opcje, zanim podejmą decyzję o sterylizacji lub kastracji.

„Mamy nadzieję, że to badanie wpłynie na proces kastracji, tak aby dać ludziom, którzy decydują się na adopcję szczeniaka, czas na podjęcie świadomej decyzji odnośnie zabiegu” – powiedział główny autor badania, Benjamin Hart, emerytowany profesor UC Davis School of Veterinary Medicine.

Według wyników badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Veterinary Science sterylizacja psów poniżej 20 kilo nie była obarczona większym ryzykiem pogorszenia zdrowia w wieku dorosłym. Sytuacja diametralnie zmieniała się u psów, które ważyły ponad 20 kilo (44 funty).

Duże psy rasy mieszanej są narażone na większe ryzyko chorób stawów w przypadku wczesnej sterylizacji lub kastracji. Antykoncepcja u samców oraz u samic to procedura zwiększająca w pewnym stopniu ryzyko innych zaburzeń. Z tego powodu niektórzy właściciele mogą chcieć zastosowania metod alternatywnych lub opóźniać wykonie zabiegu. Na podjęcie decyzji wpływa zazwyczaj kilka czynników.

Wczesna sterylizacja a choroby stawów

Dorosłe psy ras dużych, których opiekunowie zdecydowali o sterylizacji przed pierwszym rokiem życia zwierzęcia, zdecydowanie częściej zmagały się z chorobami stawów.

Naukowcy zbadali najczęściej występujące choroby stawów, w tym:

  • dysplazję stawu biodrowego,
  • dysplazję łokcia i zerwanie więzadła krzyżowego czaszki,
  • urazy kolana,

w pięciu kategoriach wagowych.

Okazało się, że ryzyko chorób stawów u większych psów poddanych sterylizacji lub kastracji może być nawet kilkakrotnie wyższe w porównaniu z psami, w wypadku których nie wykonano zabiegu. Dotyczyło to głównie dużych psów rasy mieszanej.

Przykładowo w przypadku samic psów o wadze powyżej 20 kilo ryzyko zachorowania wzrosło z 4 procent w przypadku psów niesterylizowanych, do 10-12 procent w przypadku wysterylizowania przed 1. rokiem życia.

Sterylizacja – weryfikacja i modyfikacja polityki

„Badanie stawia wyjątkowe wyzwania” – zauważyła jego współautorka Lynette Hart, profesor UC Davis School of Veterinary Medicine. „Ludzie chętnie adoptują szczenięta ze schronisk. W przypadku ras mieszanych trudno określić jednak, jak duży stanie się pies, jeśli nie wie się nic o jego rodzicach”.

Kastracja przed adopcją jest powszechnym wymogiem lub polityką humanitarnych społeczeństw, schronisk dla zwierząt i hodowców.

Autorzy badania zasugerowali odpowiednią weryfikację i modyfikację polityki. Schroniska, hodowcy i organizacje humanitarne powinny rozważyć przyjęcie standardu kastracji w wieku powyżej roku dla psów, które osiągną duże rozmiary.

Prof. Lynette Hart powiedziała, że ​​badanie jest szczególnie istotne dla osób i organizacji hodujących psy przewodniki. „Choroby stawów mogą skrócić okres przydatności do życia zawodowego psa i wpłynąć na jego rolę jako członka rodziny”.

Kastracja i sterylizacja mają wiele zalet, m. in.:

  • prawidłowo wykonany zabieg kastracji całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia guzów jąder,
  • za wykonaniem zabiegu wczesnej owariohisterektomii u samic nieprzeznaczonych do rozrodu znaczące jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian rozrostowych listwy mlecznej,
  • kastracja i sterylizacja zapobiegają przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów,
  • jest to sposób na skuteczne zapobieganie ciążom urojonym u samic,
  • w przypadku psów, kastracja eliminuje zachowania mające na celu zdobycie partnerki: włóczęgostwo, znakowanie terenu, czy zachowania agresywne wobec innych samców.

Brak sterylizacji lub kastracji może doprowadzić do wielu chorób w tym cukrzycy lub wystąpienia nowotworów układu rozrodczego. Jak jednak pokazują doświadczenia amerykańskich badaczy, szczególnie w wypadku dużych ras, warto podjąć decyzję o jej przeprowadzeniu w pełni świadomie i we właściwym czasie.

Więcej informacji na temat badania dostępne jest na stronie ucdavis.edu.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy