Czy sterylizacja i jej zasady powinny zostać poddane analizie?
Sterylizacja psów do 6. miesiąca życia jest standardową praktyką w Stanach Zjednoczonych i większości Europy. Mając na uwadze, że europejskie schroniska są pełne niechcianych zwierząt, a w państwach członkowskich Unii żyje około 100 mln bezdomnych psów i dwa razy tyle kotów, sterylizacja lub kastracja zwierząt w młodym wieku wydaje się być słusznym rozwiązaniem.
Sterylizacja zwierząt domowych jest tematem dyskusji rożnych środowisk. Według badań amerykańskich naukowców w przypadku psich pacjentów ras dużych i olbrzymich zasady sterylizacji mogą w najbliższym czasie wymagać przeglądu oraz modyfikacji.
Sterylizacja psów a wyniki badania UC Davis
Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wysterylizowane i wykastrowane psy ras mieszanych, które w dorosłości osiągną duże rozmiary są narażone na więcej problemów zdrowotnych od zwierząt ras dużych i olbrzymich nie poddanych sterylizacji przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Badanie UC Davis przeanalizowało dane z 15 lat. Korzystając z wiedzy na temat tysięcy przypadków psów ze szpitala weterynaryjnego UC Davis Veterinary Medical Teaching Hospital. Jego wyniki sugerują, że schroniska oraz właściciele psów powinni dokładnie rozważyć dostępne opcje, zanim podejmą decyzję o sterylizacji lub kastracji.
„Mamy nadzieję, że to badanie wpłynie na proces kastracji, tak aby dać ludziom, którzy decydują się na adopcję szczeniaka, czas na podjęcie świadomej decyzji odnośnie zabiegu” – powiedział główny autor badania, Benjamin Hart, emerytowany profesor UC Davis School of Veterinary Medicine.
Według wyników badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Veterinary Science sterylizacja psów poniżej 20 kilo nie była obarczona większym ryzykiem pogorszenia zdrowia w wieku dorosłym. Sytuacja diametralnie zmieniała się u psów, które ważyły ponad 20 kilo (44 funty).
Duże psy rasy mieszanej są narażone na większe ryzyko chorób stawów w przypadku wczesnej sterylizacji lub kastracji. Antykoncepcja u samców oraz u samic to procedura zwiększająca w pewnym stopniu ryzyko innych zaburzeń. Z tego powodu niektórzy właściciele mogą chcieć zastosowania metod alternatywnych lub opóźniać wykonie zabiegu. Na podjęcie decyzji wpływa zazwyczaj kilka czynników.
Wczesna sterylizacja a choroby stawów
Dorosłe psy ras dużych, których opiekunowie zdecydowali o sterylizacji przed pierwszym rokiem życia zwierzęcia, zdecydowanie częściej zmagały się z chorobami stawów.
Naukowcy zbadali najczęściej występujące choroby stawów, w tym:
- dysplazję stawu biodrowego,
- dysplazję łokcia i zerwanie więzadła krzyżowego czaszki,
- urazy kolana,
w pięciu kategoriach wagowych.
Okazało się, że ryzyko chorób stawów u większych psów poddanych sterylizacji lub kastracji może być nawet kilkakrotnie wyższe w porównaniu z psami, w wypadku których nie wykonano zabiegu. Dotyczyło to głównie dużych psów rasy mieszanej.
Przykładowo w przypadku samic psów o wadze powyżej 20 kilo ryzyko zachorowania wzrosło z 4 procent w przypadku psów niesterylizowanych, do 10-12 procent w przypadku wysterylizowania przed 1. rokiem życia.
Sterylizacja – weryfikacja i modyfikacja polityki
„Badanie stawia wyjątkowe wyzwania” – zauważyła jego współautorka Lynette Hart, profesor UC Davis School of Veterinary Medicine. „Ludzie chętnie adoptują szczenięta ze schronisk. W przypadku ras mieszanych trudno określić jednak, jak duży stanie się pies, jeśli nie wie się nic o jego rodzicach”.
Kastracja przed adopcją jest powszechnym wymogiem lub polityką humanitarnych społeczeństw, schronisk dla zwierząt i hodowców.
Autorzy badania zasugerowali odpowiednią weryfikację i modyfikację polityki. Schroniska, hodowcy i organizacje humanitarne powinny rozważyć przyjęcie standardu kastracji w wieku powyżej roku dla psów, które osiągną duże rozmiary.
Prof. Lynette Hart powiedziała, że badanie jest szczególnie istotne dla osób i organizacji hodujących psy przewodniki. „Choroby stawów mogą skrócić okres przydatności do życia zawodowego psa i wpłynąć na jego rolę jako członka rodziny”.
Kastracja i sterylizacja mają wiele zalet, m. in.:
- prawidłowo wykonany zabieg kastracji całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia guzów jąder,
- za wykonaniem zabiegu wczesnej owariohisterektomii u samic nieprzeznaczonych do rozrodu znaczące jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian rozrostowych listwy mlecznej,
- kastracja i sterylizacja zapobiegają przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów,
- jest to sposób na skuteczne zapobieganie ciążom urojonym u samic,
- w przypadku psów, kastracja eliminuje zachowania mające na celu zdobycie partnerki: włóczęgostwo, znakowanie terenu, czy zachowania agresywne wobec innych samców.
Brak sterylizacji lub kastracji może doprowadzić do wielu chorób w tym cukrzycy lub wystąpienia nowotworów układu rozrodczego. Jak jednak pokazują doświadczenia amerykańskich badaczy, szczególnie w wypadku dużych ras, warto podjąć decyzję o jej przeprowadzeniu w pełni świadomie i we właściwym czasie.
Więcej informacji na temat badania dostępne jest na stronie ucdavis.edu.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]