Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) – to nie wyrok

Wyszukaj w serwisie

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) – to nie wyrok. Opis przypadku klinicznego

Diagnostyka przyżyciowa

Nie istnieją rutynowe testy umożliwiające rozpoznanie FIP. Proces diagnostyki jest wielostopniowy i w dużej mierze zależy od możliwości finansowych właściciela chorego zwierzęcia. Podczas wywiadu należy zwrócić uwagę na: wiek, stan układu immunologicznego oraz pochodzenie kota. Zwiększoną predylekcję do choroby zauważa się u zwierząt młodych, o obniżonej odporności, pochodzących ze schronisk bądź domów o zwiększonej liczbie kotów. Po dokładnym badaniu klinicznym należy pobrać krew w celu wykonania badania morfologicznego oraz biochemicznego, a także wykonać badanie USG jamy brzusznej oraz w razie potrzeby klatki piersiowej. W przypadku uwidocznienia płynu należy pobrać jego próbkę do dalszych badań (1-3).

Krew

W obrazie hematologicznym można wykazać niedokrwistość i mikrocytozę, limfopenię i neutrofilię, a także trombocytopenię.

W badaniu biochemicznym surowicy widoczna jest hipergammaglobulinemia, często wraz z podniesionym poziomem białka całkowitego oraz hipoalbuminemią. Ponadto obniżony stosunek albumin do globulin (A:G), szczególnie przy wartości poniżej 0,4, silnie sugeruje FIP. Jednak już wartości poniżej 0,6 będą kierowały proces diagnostyczny w kierunku FIP. W elektroforezie białek u pacjenta z FIP obecna będzie hipergammaglobulinemia poliklonalna. Ponadto często odnotowywana jest hiperbilirubinemia, której może towarzyszyć podniesiony poziom aminotransferazy alaninowej (ALT) oraz fosfatazy alkalicznej (ALP). Choć trudniej dostępne, to pomocne w rozpoznaniu (oraz dalszym monitorowaniu choroby) może być oznaczenie białka ostrej fazy: alfa-1-kwaśnej glikoproteiny (AGP), w przypadkach FIP poziom będzie wynosił ponad 1500 μg/ml.

Ocena [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy