Występowanie Babesia canis, Ehrlichia canis, Borrelia burgdorferi...

Występowanie Babesia canis, Ehrlichia canis, Borrelia burgdorferi sensu lato i Anaplasma phagocytophilum w kleszczach zebranych z psów i kotów w Polsce

Dyskusja

Wyniki niniejszego badania wskazują, że psy i koty w Polsce atakowane są przez dwa główne gatunki kleszczy, tj. I. ricinus oraz D. reticulatus (ryc. 2 i 3) stanowiące odpowiednio wektory B. burgdorferi i A. phagocytophilum oraz B. canis. Inwazje tymi gatunkami ektopasożytów u małych zwierząt notuje się także najczęściej w innych europejskich krajach (11-14), aczkolwiek sporadycznie stwierdzane są także inne kleszcze twarde: I. hexagonus, Rhipicephalus sanguineus, Ixodes canisuga, Haemaphysalis concinna, Dermacentor marginatus (11, 13), których, poza czterema przypadkami infestacji I. hexagonus, nie wykazano w niniejszym badaniu.

Patogenami najczęściej stwierdzanymi w organizmie kleszczy twardych zebranych z polskich psów i kotów były A. phagocytophilum, następnie B. burgdorferi oraz B. canis.

Jeszcze do niedawana za główną chorobą odkleszczową u psów w Polsce uznawano babeszjozę (5). W 2008 roku Zygner i wsp. (18) wykazali obecność materiału genetycznego pierwotniaków w 11% kleszczy D. reticulatus zebranych z psów pochodzących z województwa mazowieckiego. Pamiętać jednak należy, że województwo to należy do obszarów endemicznego występowania babeszjozy u psów w Polsce, w związku z czym częstotliwość wykrywania piroplazm w organizmach pajęczaków jest tu większa niż w innych rejonach kraju.

Potwierdzają to zresztą wyniki niniejszego badania – w których wykazano, że ponad 45% zarażonych pierwotniakami pajęczaków pochodziło z województw: lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, uznawanych za rejony endemiczne dla babeszjozy. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecność DNA pierwotniaków wykazano także w kleszczach zebranych z psów z województwa zachodniopomorskiego czy świętokrzyskiego – rejonów uznawanych raczej za wolne od babeszjozy (5). Dane te wskazują na zwiększanie się zasięgu wektorów omawianej choroby i pozwalają przypuszczać, że w niedługim czasie liczba przypadków babeszjozy psów na całym obszarze Polski będzie wzrastała.

B...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy