Najniebezpieczniejsze choroby psów transmitowane przez kleszcze - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Najniebezpieczniejsze choroby psów transmitowane przez kleszcze

W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy. Najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), rzadziej natomiast Ixodes hexagonus, Ixodes cerenulatus oraz Rhipicephalus sanguineus.

W obecnej chwili pasożyty te występują praktycznie na terenie całego kraju. Spotykane są nawet na miejskich skwerkach i w parkach. Co prawda są rejony Polski wyjątkowo w nie obfitujące, jak część północno-wschodnia oraz północno-zachodnia kraju, okolice Sudetów, Kotliny Toruńskiej, Pogórza Śląskiego i Wysoczyzny Łaskiej.

Znamiennym wydaje się fakt, że zapłodniona samica kleszcza może złożyć niekiedy nawet do 5000 jaj. Z jaja rozwija się larwa mająca trzy pary odnóży, z niej powstaje nimfa o czterech parach odnóży, która przeistacza się w imago, tj. dorosłą postać pasożyta – samca lub samicę. Ten cały cykl wymaga pobrania za każdym razem krwi od żywiciela, aby osiągnąć następne stadium rozwojowe. Najczęściej cały cykl rozwojowy, tj. od stadium jaja do postaci dorosłej, w zależności od gatunku kleszcza i warunków środowiskowych zamyka się w przedziale od roku do trzech lat.

W naszych warunkach sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się zwykle w marcu, kiedy tylko temperatura zewnętrzna przekroczy 5°C, i kończy się najczęściej w listopadzie, wraz z jej spadkiem. Notuje się także pewne szczyty wzmożonej aktywności żerowania kleszczy – wiosenny, przypadający na kwiecień-maj, oraz jesienny, mający miejsce we wrześniu i październiku. Również w ciągu dnia można zaobserwować różną aktywność, wzmożoną poranną aktywność od 8.00 do 12.00 i popołudniową, mniej [...]
Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy