Kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy jako groźne gatunki wektorowe dla psów domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy jako groźne gatunki wektorowe dla psów domowych

Zagrożenia wynikające z pasożytnictwa kleszczy u psów domowych

Pasożytowanie kleszczy wiąże się głównie z dużym ryzykiem przekazania niebezpiecznych patogenów pasożyta do organizmu zwierzęcia. Szybkie, a zarazem ostrożne (bez możliwości uszkodzenia ciała) usunięcie kleszcza przytwierdzonego do żywiciela znacznie ogranicza tę możliwość. Poniżej przedstawiono jednostki chorobowe notowane w Polsce, wywoływane przez patogeny odkleszczowe, które zagrażają zdrowiu i życiu psów domowych (1).

Borelioza

Borelioza jest najbardziej znaną chorobą odkleszczową. Wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi sensu lato, w Polsce transmitowane głównie przez kleszcze pospolite. Objawy boreliozy są zróżnicowane i obejmują wiele narządów, dlatego jej rozpoznanie często przysparza wielu problemów. Do najczęstszych symptomów tej choroby u psów zalicza się: gorączkę, bolesność i obrzęk stawów oraz kulawiznę spowodowaną stanem zapalnym. Do objawów charakterystycznych należy również rumień wędrujący, ale ze względu na okrywę włosową psa bardzo często jest trudny do zaobserwowania. Ważnym elementem podczas rozpoznania choroby jest wywiad, na który składa się określenie środowiska, w jakim przebywa pies, czy na ciele stwierdzono obecność kleszcza oraz czy właściciel stosował profilaktykę przeciwkleszczową.

Do najczęściej stosowanych metod w diagnostyce boreliozy psów należy test ELISA (CaniV-4 Vet Expert, Snap 3Dx firmy IDEXX), który niestety może dawać wyniki fałszywie dodatnie. Po zakażeniu bakteriami Borrelia miano przeciwciał IgG rośnie powoli i wynik dodatni może świadczyć o kontakcie z patogenem, a nie o aktualnie toczącej się chorobie. Dodatkowo można wykonać badanie metodą PCR, materiałem może być bioptat skóry objętej rumieniem lub maź stawu objętego zapaleniem.

Metoda ta może również dawać wyniki fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie. Reasumując, rozpoznanie opiera się na podstawie: wywiadu, objawów klinicznych, odpowiedzi na wdrożoną antybiotykoterapię oraz wynikó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy