Czynniki warunkujące powstawanie i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych psów
Kategorie zakażeń
Zakażenia możemy zaklasyfikować do jednej z czterech kategorii, w zależności od której konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności:
- Zakażenia kategorii I mają niewielką możliwość szerzenia się pomiędzy osobnikami (np. układowe grzybice). W ich przypadku rutynowe mycie klatek, dezynfekcja sprzętu i rąk są wystarczającymi czynnikami ograniczającymi ich rozprzestrzenianie.
- W zakażeniach kategorii II ryzyko przeniesienia choroby jest większe niż w kategorii I. Mogą się one rozwinąć w następstwie bliskiego kontaktu z chorym osobnikiem lub szerzą się za pośrednictwem wektorów. W celu zapobiegania tym infekcjom konieczna jest odpowiednia dezynfekcja sprzętu i klatek zwierząt, połączona z podjęciem odpowiednich środków mających na celu zwalczanie ektopasożytów.
- Zakażenia kategorii III szerzą się w następstwie bliskiego lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi osobnikami lub ich wydalinami. Kluczową rolę w zapobieganiu ich rozprzestrzenianiu się odgrywa przestrzeganie odpowiednich zasad higieny i dezynfekcji pomieszczeń, w których znajdują się osobniki z tego typu infekcjami.
- Przy zakażeniach kategorii IV chore osobniki powinny być odizolowane od innych zwierząt. Tego typu infekcje są związane z wysokim ryzykiem zoonozy, możliwością szybkiego szerzenia się wśród zwierząt lub ich następstwem może być rozwój licznych, ciężkich komplikacji (Greene, 2010).
Zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych
Jak wspomniano powyżej, do tego, aby choroba zakaźna mogła się szerzyć i w efekcie rozwinąć u zwierzęcia, konieczne jest utrzymanie ciągłości łańcucha epizootycznego. Zapobieganie chorobom zakaźnym i ich zwalczanie skupiają się [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii