Choroby odkleszczowe kotów
W ostatnim czasie u kotów notuje się coraz więcej przypadków chorób odkleszczowych. Choć problem ten nie jest tak duży jak w przypadku psów, budzi on niepokój wśród lekarzy weterynarii i właścicieli kotów. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zmieniających się warunkach klimatycznych oraz coraz częstszych podróżach właścicieli wraz z kotami na tereny, na których choroby wektorowe występują endemicznie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że właściciele kotów stosunkowo rzadziej stosują u swoich pupili profilaktykę przeciwko ektopasożytom aniżeli właściciele psów, przez co zwierzęta te są w większym stopniu narażone na kontakt z patogenami przenoszonymi przez stawonogi.
W niniejszym opracowaniu przedstawiony zostanie opis najczęstszych chorób wektorowych stwierdzanych u kotów zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Mykoplazmoza hemotropowa
W populacji kotów w Polsce najczęściej notowaną chorobą przenoszoną przez stawonogi jest mykoplazmoza hemotropowa. Jest ona wywołana przez trzy gatunki drobnoustrojów: Mycoplasma haemofelis, Candidatus Mycoplasma haemominutum oraz Candidatus Mycoplasma turicensis. Najczęściej koty ulegają infekcjom Mycoplasma haemominutum.
Sposób szerzenia się mykoplazmozy hemotropowej w populacji kotów nie jest do końca jasny. Pchły i kleszcze mogą stanowić źródło zarazków dla kotów, a najwięcej przypadków choroby występuje na terenach, na których endemicznie występują kleszcze, zwłaszcza z gatunku Rhipicephalus sanguineus. DNA mykoplazm stwierdzano także w organizmach europejskich i japońskich kleszczy I. ricinus oraz I. ovatus (29, 36). Niewykluczona jest także rola komarów jako potencjalnych wektorów mykoplazmozy hemotropowej (31). Prawdopodobny [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii