Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psów

Jednym z bardzo niebezpiecznych i często zagrażających życiu zwierzęcia, wymagającym podjęcia natychmiastowego działania terapeutycznego, stanem chorobowym, z którym w swojej praktyce spotyka się lekarz weterynarii, jest zespół rozszerzenia i skrętu żołądka. Choroba ta polega na nadmiernym gromadzeniu się gazu w żołądku powodującego jego rozszerzenie oraz skręcie wokół długiej osi narządu (1, 3, 5, 11, 15, 19). Nadal jednak nie ustalono, czy najpierw występuje rozszerzenie żołądka, a dopiero później jego skręt, czy jest odwrotnie, czyli najpierw dochodzi do skrętu, a rozszerzenie pojawia się w związku z fermentacją zalegającej w żołądku z powodu niedrożności treści pokarmowej. W ostatnich latach naukowcy jednak skłaniają się w kierunku teorii, że najpierw jest rozszerzenie, a w drugiej kolejności występuje skręt żołądka. Przemawia za tym fakt, że gastropeksja zapobiega skrętowi żołądka, ale nie jego rozszerzeniu (3, 14, 19, 27).

W przypadku zespołu rozszerzenia i skrętu żołądka obraca się on najczęściej w prawo, czyli zgodnie z ruchami wskazówek zegara (ok. 90% przypadków). W takim przypadku dochodzi do skrętu od 180° (najczęściej) nawet do 360°. Wówczas część odźwiernikowa żołądka i dwunastnica przemieszczają się z prawej doczaszkowej części jamy brzusznej dobrzusznie wokół dna żołądka i umiejscawiają się po lewej stronie od linii pośrodkowej przy wpuście do żołądka i brzusznej części przełyku. Dodatkowo dochodzi do przemieszczenia śledziony doogonowo, dobrzusznie i na prawo. Przemieszczenie żołądka i śledziony czasem może spowodować uszkodzenie sieci większej i tętnicy śledzionowej. Znacznie rzadziej dochodzi do skrętu żołądka w lewo, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (ok. 10% przypadków), i wówczas obrót żołądka jest o 90° (13, 14, 19).

Skręt żołądka powoduje częściową lub całkowitą niedrożność przełyku i odźwiernika. Konsekwencją tego są zaburzenia w opróżnianiu żołądka oraz odbijaniu gazów, co prowadzi do dalszego gromadzenia się gazu oraz wy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy