Zespół Cushinga i nadczynność tarczycy jako zespoły paranowotworowe

Zespół Cushinga i nadczynność tarczycy jako zespoły paranowotworowe

Pojęcie zespołów paranowotworowych, inaczej paraneoplastycznych, określa stany kliniczne wywoływane przez nowotwory, ale bez ich bezpośredniego wpływu, tzn. nie są związane z miejscowym naciekiem ani przerzutami. Częstotliwość ich występowania zależy od charakteru oraz zaawansowania guza, który pośrednio wpływa na ich pojawienie się. Stany te są istotne diagnostycznie, ponieważ mogą ujawnić się jako pierwsze objawy toczącego się stanu nowotworowego, co daje szersze oraz szybsze możliwości identyfikacji nowotworów je powodujących. Ich leczenie ma także ogromny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych oraz satysfakcjonujący przebieg terapii guzów (1, 2).

Mechanizmy powstawania zespołów paranowotworowych nie zostały dokładnie poznane. Określono jednak, że skupiają się one na dwóch podstawowych schematach: nieprawidłowego wydzielania hormonów lub cytokin oraz wytwarzania przeciwciał oddziałujących dodatkowo na składniki prawidłowych tkanek (1).

Zespoły paraneoplastyczne u zwierząt obejmują różne stany kliniczne, związane m.in. ze zmianami ustrojowymi, zmianami skórnymi oraz z zaburzeniami endokrynologicznymi lub neurologicznymi (2).

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to inaczej nadczynność kory nadnerczy, która występuje głównie u psów w średnim oraz starszym wieku. Powodowana jest przez obecność nowotworów stymulujących wydzielanie lub wydzielających kortyzol, a ze względu na zlokalizowanie guza wyróżnia się nadczynność kory nadnerczy przysadkową (PDH) oraz nadnerczową (ADH). Hiperadrenokortycyzm jest jedną z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych u psów, mimo to przez brak jednoznacznego testu może sprawiać trudności w diagnozowaniu (3).

Częstość występowania zespołu Cushinga jest trudna do określenia. Dotychczasowe badanie epidemiologiczne, przeprowadzone na populacji psów liczącej 210 824 zwierzęta, oszacowały jego prewalencję na 0,28%, jednak z powodu braku podanych dokładnych kryteriów badania do jego wyników należy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy