Żelazo i jego zastosowanie w chorobach nerek u kotów
Monitorowanie pacjentów w czasie leczenia preparatami żelaza
Oznaczenie profilu żelazowego (stężenie żelaza w surowicy, całkowita zdolność wiązania żelaza, procent wysycenia transferyny) należy zlecić przed rozpoczęciem leczenia preparatami żelaza, miesiąc po jego zakończeniu, a potem powtarzać badanie co trzy miesiące. Celem jest szacowanie zapasów żelaza i zapobieganie przedawkowaniu. Brak odpowiednich zapasów tego mikroelementu jest ważną przyczyną niepowodzenia leczenia środkami pobudzającymi erytropoezę. Należy jednak pamiętać, że duże dawki żelaza mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego, tak więc zalecane jest rozważne postępowanie (3).
Niedokrwistość często rozwija się u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Przyczyną może być niedostateczna produkcja erytropoetyny (hormonu stymulującego wytwarzanie krwinek czerwonych w szpiku kostnym) przez nerki lub przewlekłe krwawienie do przewodu pokarmowego.
Pogłębiająca się anemia może powodować znaczne osłabienie na skutek niedotlenienia organizmu. Postępowanie w tym przypadku obejmuje suplementację żelaza, leczenie wrzodów w przewodzie pokarmowym lub podawanie darbopoetyny. Etiologia niedokrwistości u kotów z CKD jest prawdopodobnie wieloczynnikowa, chociaż głównym mechanizmem jest niewystarczająca produkcja erytropoetyny przez chore nerki (5).
Erytropoeza jest również hamowana przez cytokiny prozapalne, takie jak IL-1, interferon-γ i TNF-α, których poziom rośnie u pacjentów z mocznicą w porównaniu ze zdrowymi osobami. Cytokiny te mają bezpośrednie działanie toksyczne na prekursory erytroidalne, zmniejszoną ekspresję czynników hematopoetycznych, w tym erytropoetyny i czynnika komórek macierzystych oraz zmniejszoną ekspresję receptorów erytropoetyny. Cytokiny, takie jak interferon-α, -β i -γ, jak również czynnik martwicy-α, IL-1 i IL-6, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii