Zastosowanie nutraceutyków w leczeniu chorób przewodu...

Zastosowanie nutraceutyków w leczeniu wspomagającym chorób przewodu pokarmowego przebiegających z objawami biegunki u psów i kotów

Choroby przewodu pokarmowego u psów i kotów są jedną z najczęstszych przyczyn, z jakimi właściciele tych zwierząt zgłaszają się na konsultacje do lekarzy weterynarii. Wśród objawów klinicznych tych chorób najczęściej występują wymioty i biegunka. Należy podkreślić, że biegunka nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem chorobowym polegającym na zwiększeniu częstości i/lub objętości oddawanego kału o zwiększonej zawartości wody, czego konsekwencją jest zmiana jego konsystencji. Obecnie istnieje kilka kryteriów umożliwiających podział biegunek. Wśród nich wyróżniamy:

miejsce powstawania biegunki – z jelita cienkiego lub z jelita grubego;

czas trwania biegunki – ostra lub przewlekła;

miejsce choroby pierwotnej powodującej biegunkę: przewód pokarmowy lub inne układy i narządy;

czynnik etiologiczny biegunki – zakaźna lub niezakaźna;

mechanizm powstawania biegunki – osmotyczna, perystaltyczna, związana ze zwiększeniem wydzielania wody, związana z zaburzeniami wchłaniania oraz związana ze zmianami przepuszczalności jelit (7, 10).

Biegunka występująca u psów i kotów może być objawem klinicznym bardzo wielu różnych chorób. W związku z powyższym jej przyczyny można podzielić na dwie kategorie: zaburzenia związane z przewodem pokarmowym oraz zaburzenia niezwiązane z przewodem pokarmowym (ramka 1: Przyczyny biegunek).

Diagnostyka przyczyn biegunki ma 3 cele:

określenie jej czynnika etiologicznego,

ocenę stanu klinicznego zwierzęcia,

zastosowanie odpowiedniej terapii w odpowiednim czasie.

Biorąc jednak pod uwagę tak dużą różnorodność czynników etiologicznych wywołujących biegunkę, diagnostyka różnicowa ich przyczyn nie zawsze jest łatwa i nierzadko wymaga wykonania wielu badań dodatkowych. W związku z powyższym diagnostyka różnicowa przyczyn biegunki powinna opierać się na: informacjach uzyskanych z wywiadu, wyniku badania klinicznego, wynikach badań laboratoryjnych krwi (morfologiczne i biochemiczne), wynikach badań laboratoryjnych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy