Zapalenie wątroby u kotów
Neutrofilowe zapalenie dróg żółciowych
Neutrofilowe zapalenie dróg żółciowych (wcześniej ropne zapalenie wątroby i dróg żółciowych) to najczęściej występująca forma zapalenia dróg żółciowych u kotów w rejonach nieobjętych endemicznym występowaniem pasożytów wątrobowych (1). Brak jest predyspozycji rasowych i płciowych do tej choroby (1, 8). Według części autorów choroba występuje częściej u kotów starszych i w średnim wieku (8), jednak inni wskazują na brak predyspozycji wiekowych (1).
Jako przyczynę neutrofilowego zapalenia wątroby u kotów wskazuje się bakterie jelitowe, które drogą wstępującą przyczyniają się do powstania stanu zapalnego dróg żółciowych (1, 6, 8).
W 80% przypadków bakterią izolowaną z dróg żółciowych, w przebiegu neutrofilowego zapalenia dróg żółciowych, jest Escherichia coli, wśród rzadziej występujących wymienia się bakterie: Enteroccocus spp., Streptococcus spp., Clostridium spp., Bacterioides spp., Salmonella enterica, Pseudomonas spp. Staphylococcus spp. i Acinetobacter spp. (1). Rola Helicobacter spp. w zapaleniu dróg żółciowych u kotów nie jest wyjaśniona. U części chorych zwierząt stwierdza się obecność DNA tej bakterii w żółci, jednak bywa ona izolowana również od zdrowych klinicznie zwierząt (7).
W wielu przypadkach zapaleniu dróg żółciowych towarzyszy zapalenie trzustki, zazwyczaj o łagodnym przebiegu. U kotów często jako jednostkę chorobową współistniejącą z neutrofilowym zapaleniem dróg żółciowych stwierdza się także przewlekłą zapalną chorobę jelit (IBD). Występowanie wszystkich trzech chorób jednocześnie określa się mianem triaditis (1, 8).
Neutrofilowe zapalenie wątroby zazwyczaj ma przebieg ostry i objawia się nagłym pogorszeniem samopoczucia oraz anoreksją. W większości diagnozowanych przypadków występuje żółtaczka (8). Przyczyna żółtaczki jest zwykle wątrobowa, jednak w niektórych przypadkach dochodzi do niedrożności przewodów żółciowych wtórnie do zapalenia trzustki, stanu zapalnego dróg żółciowych lub odkładania się złogów (2). Do innych objawów chorobowych należy gorączka, czasami stwierdzane są także: bolesność jamy brzusznej, nadmierne ślinienie, biegunka, odwodnienie i utrata masy ciała (1, 5, 8, 9).
W przypadku neutrofilowego zapalenia dróg żółciowych w badaniu morfologicznym krwi u około 1/3 pacjentów występuje leukocytoza z neutrofilią oraz przesunięcie obrazu w lewo, jednak zdarzają się także leukopenia i neutropenia. W większości przypadków dochodzi również do limfopenii. U około 30% pacjentów może wystąpić nieznaczna anemia nieregeneratywna (1, 8). U większości pacjentów dochodzi do znacznego, kilkukrotnego wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Kilku, kilkunastokrotny wzrost stężenia AST obserwowany jest u 95-100% chorych zwierząt.
Autorzy dyskutują na temat częstotliwości występowania wzrostu aktywności ALT.
Według literatury enzym ten jest podniesiony u 56 do 100% przypadków, a jego norma może być przekroczona wielokrotnie. W jednym z opisów można się spotkać nawet z 27x przekroczoną normą tego enzymu w przebiegu neutrofilowego zapalenia dróg żółciowych. Często, choć nie zawsze, dochodzi do wzrostu stężenia ALP i GGT (1, 2, 8).
Obraz ultrasonograficzny nie jest patognomiczny, jednak obserwowane mogą być zmiany typowe dla zapalenia wątroby i dróg żółciowych, czyli obniżenie echogenności miąższu, niejednorodna echogeniczność miąższu, poszerzenie przewodów żółciowych, zgrubienie ściany pęcherzyka żółciowego, zagęszczenie żółci w pęcherzyku (ryc. 1, 2). Brak zmian ultrasonograficznych nie wyklucza choroby. Na podstawie badania ultrasonograficznego nie można również zróżnicować neutrofilowego zapalenia dróg żółciowych od limfocytarnego zapalenia dróg żółciowych (1, 11).
Podstawową postawienia diagnozy neutrofilowego zapalenia dróg żółciowych jest badanie histopatologiczne wątroby. Bioptaty do badania mogą być pobierane chirurgicznie lub igłami typu tru-cut pod kontrolą USG. Biopsja cienkoigłowa nie pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy, pobrany materiał może być jednak przesłany do laboratorium mikrobiologicznego w celu wykonania posiewu bakteriologicznego w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych. Bardziej wiarygodnym materiałem do badań bakteriologicznych jest jednak żółć pobrana poprzez punkcję pęcherzyka żółciowego. Należy jednak pamiętać, że przezskórna punkcja pęcherzyka żółciowego jest przeciwwskazana w przypadkach ciężkiego i rozedmowego zapalenia pęcherzyka żółciowego (8).
Ze względu na bakteryjną przyczynę neutrofilowego zapalenia wątroby u kotów podstawą leczenia jest antybiotykoterapia.
Najbardziej wskazana jest antybiotykoterapia dobrana na podstawie posiewu z żółci i antybiogramu. Antybiotykami pierwszego rzutu polecanymi do stosowania w neutrofilowym zapaleniu dróg żółciowych są amoksycylina z kwasem klawulanowym, cefaleksyna lub fluorochinolony w terapii łączonej z metronidazolem.
Wskazane jest, aby w początkowym etapie leczenia wybrać drogę pozajelitową, najlepiej dożylną, podawania antybiotyków. Antybiotykoterapia powinna być kontynuowana przez 4-8 tygodni (1, 8, 11). W niektórych przypadkach pozytywne efekty terapeutyczne przynosi krótkotrwałe stosowanie leków sterydowych w dawkach przeciwzapalnych (prednizolon w dawce 0,5-1 mg/kg m.c./dzień), pozwala to na zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie dróg żółciowych, poprawiając odpływ żółci.
Dodatkowo leki sterydowe ograniczają, wtórne do zapalenia, włóknienie narządu. Wskazane jest także stosowanie leczenia hepatoprotekcyjnego – S-adenozynometioniny i sybiliny (1, 8). Pozytywne efekty terapeutyczne wykazuje stosowanie kwasu ursodeoksycholowego (UDCA), który ma działanie żółciopędne, ale także przeciwzapalne (3, 12). W przypadku wystąpienia zaburzeń krzepnięcia zalecana jest suplementacja witaminy K. Dodatkowo zalecane jest leczenie objawowe, takie jak płynoterapia, leczenie przeciwbólowe (buprenorfina, metadon lub fenanyl), przeciwwymiotne (maropitant lub ondansetron) i poprawiające apetyt (mitrazapina) (1, 8).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Narażenie na mykotoksyny – charakterystyka Tradycyjnie uważano, że przeżuwacze są bardziej odporne na negatywne skutki zanieczyszczenia paszy mykotoksynami w porównaniu do zwierząt monogastrycznych. Założenie to opierało się na hipotezie, że mikroflora żwacza skutecznie rozkłada i dezaktywuje toksyny grzybicze, zapewniając tym samym naturalną ochronę organizmu. Wbrew wcześniejszym przekonaniom, wiele mykotoksyn wykazuje znaczną oporność na procesy degradacji […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Flora jelitowa prosiąt odsadzonych U ssaków układ pokarmowy zamieszkują miliardy mikroorganizmów, które kolonizują powierzchnię błony śluzowej, tworząc barierę mikrobiologiczną i odgrywając niezastąpioną rolę dla zdrowia organizmu (6, 122). Mikroorganizmy jelitowe mogą nie tylko wspomagać trawienie i wchłanianie składników odżywczych poprzez regulację ekspresji genów enzymów trawiennych w komórkach nabłonkowych (108), ale także dostarczać gospodarzowi energię poprzez […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Najczęstsze problemy stomatologiczne u koni starszych Ogólnymi zasadami wizyt dentystycznych u starszych koni powinny być: Najczęstsze problemy diagnozowane w tej grupie wiekowej to: Zaawansowane wady zgryzu, tj. zgryz falisty, schodkowy, haki Już w wieku 3-5 lat na etapie wymiany zębów mogą powstawać wady zgryzu, takie jak: zgryz falisty, przemieszczenia zębów, haki i rampy. Mają one […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]