Zakażenia układu moczowego spowodowane infekcją Corynebacterium urealyticum u psów i kotów. Analiza przypadków
Przypadek nr 1
10-letni kastrowany kocur rasy europejskiej krótkowłosej, niewychodzący, trafił na konsultację urologiczną z powodu utrzymującego się od kilku tygodni zapalenia pęcherza moczowego.
Objawami klinicznymi, które zaniepokoiły właścicielkę, były:
- apatia,
- oddawanie często bardzo małych ilości moczu,
- ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz,
- wylizywanie brzucha i okolicy prącia.
Na przestrzeni kilku tygodni poprzedzających konsultację u kota dwukrotnie doszło do niedrożności cewki moczowej i cewnikowania. Wynik badania bakteriologicznego moczu wskazywał na obecność bakterii Enterococcus faecalis oraz Escherichia coli. Na podstawie antybiogramu podano kotu celowany antybiotyk, enrofloksacynę, oraz zastosowano leczenie objawowe, po czym nastąpiła poprawa. Do ponownej niedrożności cewki moczowej doszło na kilka dni przed konsultacją urologiczną.
Zacewnikowano kota i pobrano mocz do badania ogólnego oraz na bakteriologię. W badaniu ogólnym nie zaobserwowano kryształów, erytrocyty zalegały całe pole widzenia, a pH wynosiło 6,5. Posiew moczu wykazał dokładnie te same szczepy bakterii co miesiąc wcześniej, natomiast o znacznie większej oporności. Zaordynowano doksycyklinę, a po otrzymaniu wyników antybiogramu zmieniono na cefowecynę oraz ampicylinę.
Podano również leki przeciwzapalne i rozkurczowe oraz zastosowano płynoterapię podskórną. Wdrożona terapia przyniosła poprawę, a w jej trakcie opiekunka postanowiła skonsultować dodatkowo kota z urologiem.
Podczas pierwszej konsultacji u kota stwierdzono: znaczną [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii