Zaburzenia hemostazy psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia hemostazy psów i kotów – najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Zaburzenia fibrynolizy

Fibrynoliza to proces prowadzący do rozkładu fibryny przez plazminę. Nadmierna aktywność tego układu skutkuje wydłużonym czasem krwawienia lub opóźnionym, ponownym krwawieniem (4). Najlepiej poznane zaburzeniem tego typu występuje u psów rasy greyhound („greyhound bleeder”). Charty te mają zwiększoną skłonność do opóźnionego krwawienia po urazach lub zabiegach weterynaryjnych. Krwawienie pojawia się często około 36 do 48 godzin po zabiegu lub urazie. U psów tych podstawowe testy laboratoryjne są często prawidłowe, sugerując, że krwawienie nie jest związane z pierwotnymi lub wtórnymi nieprawidłowościami hemostatycznymi. Ogólnie uważa się, że krwawienie jest związane z nasiloną fibrynolizą lub słabą jakością skrzepu. W rezultacie u greyhoundów zaleca się nawet zapobiegawcze leczenie lekami przeciwfibrynolitycznymi w celu zmniejszenia częstotliwości i nasilenia krwawień, które często objawiają się rozległymi krwiakami podskórnymi w miejscu ingerencji chirurgicznej lub urazu. Szacuje się, że problem ten dotyczy od 26% do 30% psów tej rasy (10).

Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (ang. disseminated intravascular coagulation – DIC)

DIC jest to zaburzenie obejmujące praktycznie wszystkie elementy układu krzepnięcia krwi. Wczesna faza syndromu charakteryzuje się zakrzepicą, skutkującą masywną „konsumpcją” trombocytów i osoczowych czynników krzepnięcia. W konsekwencji, w związku z „wyczerpaniem” składników hemostazy w późnej fazie DIC występują krwotoki. Zespół zawsze rozwija się wtórnie do czynnika wyzwalającego, jakim może być np. ciężki uraz, nowotwór lub zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (ang. systemic inflammatory response syndrome – SIRS) (8, 11).

Elementy diagnostyki zaburzeń hemostazy

Zebranie dokładnego wywiadu, ukierunkowane badanie kliniczne i badania laboratoryjne psów i kotów umożliwiają dobranie właściwego leczenia, a nawet mogą zapobiec zagrażającym życiu krwotokom (ryc. 2).

Wywiad

Pierws...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy