Wpochwienie żołądkowo-przełykowe u psów i kotów
Patogeneza
Wpochwienie żołądkowo-przełykowe często prowadzi do stanu zagrażającego życiu zwierzęcia. Spowodowane jest to jego niekorzystnym oddziaływaniem nie tylko na przewód pokarmowy, ale również na układ oddechowy i układ krążenia. Niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy polega na rozwoju częściowej lub całkowitej niedrożności przełyku. Dodatkowo masa wpochwionego żołądka w części piersiowej przełyku powoduje ucisk na środkowe i tylne płaty płuc, czego konsekwencjami są upośledzenie wymiany gazowej i rozwój niewydolności oddechowej.
Ponadto w przypadku wpochwienia żoładkowo-przełykowego dochodzi do ucisku na duże naczynia żylne w jamie brzusznej, czego konsekwencjami są: obniżenie objętości krwi żylnej dopływającej do serca, spadek pojemności minutowej serca, niedociśnienie tętnicze oraz obniżenie perfuzji tkankowej, co powoduje powstanie wstrząsu hipowolemicznego. Z kolei zaburzenia w odpływie krwi żylnej prowadzą do niedotlenienia i martwicy ściany żołądka lub innych narządów biorących udział we wpochwieniu i rozwoju wstrząsu endotoksycznego (2, 3, 6, 9, 11, 14, 15, 16).
W literaturze weterynaryjnej opisano dwie postacie wpochwienia żołądkowo-przełykowego: ostrą i przewlekłą. Ostrą postać choroby charakteryzuje nagłe i szybkie pojawienie się objawów klinicznych niedrożności przełyku, niewydolności oddechowej i wstrząsu. W związku z powyższym ta postać choroby często prowadzi do śmierci zwierzęcia. Ostre wpochwienie żołądkowo-przełykowe częściej występuje u psów w porównaniu do kotów. Natomiast przewlekła postać choroby powoduje okresowe pojawianie się objawów klinicznych dotyczących przewodu pokarmowego i w większości przypadków nie powoduje śmierci zwierzęcia. Przewlekłe wpochwienie żołądkowo-przełykowe częściej występuje u kotów niż u psów (6, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii