Uchyłki przełyku u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Uchyłki przełyku u psów i kotów

Przełyk jest narządem kształtu rurowego łączącym gardło z żołądkiem. Rola przełyku polega na transportowaniu pogryzionego pokarmu z jamy ustnej do żołądka, czyli uczestniczy on w trzeciej fazie odruchu połykania. W związku z powyższym najczęstszymi zaburzeniami występującymi przy różnych chorobach przełyku jest upośledzenie fazy przełykowej odruchu połykania, objawiające się np.: ulewaniem pokarmu, utrudnionym połykaniem czy bolesnym połykaniem. Jedną z chorób przełyku wywołującą tego typu zaburzenia u psów i kotów są uchyłki przełyku (4, 8).

Uchyłek przełyku (łac. diverticulum esophagi) jest to ograniczone uwypuklenie ściany przełyku na zewnątrz, kształtu workowatego, prowadzące do poszerzenia jego światła. Uchyłki przełyku mogą być pojedyncze lub mnogie (znacznie rzadziej). W przypadku obecności licznych uchyłków stan taki nazywamy uchyłkowatością przełyku. Choroba ta rzadko występuje u psów i kotów. Nie stwierdzono predyspozycji co do rasy i płci zwierząt (2, 4-7).

Etiologia

Uchyłki przełyku u psów i kotów można podzielić na: wrodzone i nabyte. Wrodzone uchyłki przełyku występują u zwierząt młodych. Powstają one na skutek wrodzonych nieprawidłowości mięśniówki budującej ścianę przełyku lub w wyniku zaburzeń w oddzielaniu się zawiązków tchawicy i przełyku podczas embriogenezy. Natomiast nabyte uchyłki przełyku mogą występować u psów i kotów w każdym wieku.

Pod względem etiopatogenezy dzieli się je na uchyłki z wypychania i uchyłki z pociągania. Uchyłki z wypychania powstają na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz światła przełyku, wskutek czego dochodzi do wpuklania się błony śluzowej [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy