Trudne przypadki kliniczne w nefrologii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Trudne przypadki kliniczne w nefrologii

Nefrologia to nauka poświęcona badaniu naturalnych funkcji i chorób nerek oraz szeroko pojętemu dbaniu o nerki. Zajmuje się także wszelkimi chorobami, które wywierają wpływ na nerki, ale nie są de facto chorobami tego narządu, jak np. cukrzyca, oraz chorobami wynikającymi z chorób nerek, jak np. nadciśnienie tętnicze. Najczęściej lekarze weterynarii kierują pacjentów na konsultację nefrologiczną w przypadku niepokojących wyników badań moczu. Istnieją jednak również dość charakterystyczne objawy, które stanowią sygnał, że należy podejrzewać patologie związane z układem moczowym.

O chorobach nerek może świadczyć wiele objawów, a nie każdy można z nimi łatwo powiązać. Częstomocz dzienny i nocny, ciemne bądź czerwone zabarwienie moczu (oznaczające prawdopodobnie krwiomocz), mętny mocz o zapachu zbliżonym do amoniaku, ból przy oddawaniu moczu to objawy, które w bardziej intuicyjny sposób łączą się z nerkami i mogą świadczyć o ich chorobie. Z kolei do mniej „oczywistych” symptomów chorób nefrologicznych należy np. nadciśnienie tętnicze, dlatego tak ważne jest mierzenie ciśnienia. Niekiedy jednak zdarza się, że choroba nerek rozwija się niemal bezobjawowo, a chory pacjent chudnie i staje się apatyczny.

Opis przypadku I

Kotka rasy europejskiej – 5 lat, wysterylizowana, niewychodząca poza teren mieszkania. Od urodzenia mieszka z kotką Krysią, również rasy europejskiej. Między zwierzętami nigdy nie było konfliktu, zawsze korzystały z osobnych misek i osobnych kuwet typu otwartego. Od około miesiąca kotka zaczęła oddawać częściej mocz w nietypowych miejscach. Początkowo w okolicy kuwety, potem pod stołem w salonie, w łóżku i szafie. Była niespokojna i nie chciała się bawić.

Właściciele kotki zgłosili się do lekarza weterynarii pierwszego kontaktu. Po przeprowadzonym wywiadzie klinicznym przez lekarza weterynarii pierwszego kontaktu stwierdzono, że oba koty cały czas dostają tę samą karmę suchą i mokrą, o tej samej porze i w tych samych miejscach. To samo dot...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy