Temperatura ciała − oczywisty czy nieoczywisty parametr kliniczny
Średnia temperatura ciała psów w tym badaniu wynosiła 39,1°C i była o 0,2°C wyższa od temperatury ciała (38,9°C) ogólnie uważanej za prawidłową u psów. W badaniu tym wykazano, że temperatura ciała zaczyna wzrastać natychmiast po karmieniu, jednak dzienny szczyt nie zostaje osiągnięty aż do czasu zgaszenia świateł, 8 godzin później. Tak więc chociaż termogeneza indukowana pokarmem najprawdopodobniej przyczynia się do początkowego wzrostu temperatury ciała, nie może ona wyjaśnić pełnej dziennej oscylacji, która ma prawdopodobnie podłoże endogenne (4).
W innym badaniu określono dobowy rytm temperatury u nowo narodzonych szczeniąt trzech różnych ras psów o odmiennym tempie wzrostu w stałych warunkach otoczenia i żywienia. Wyniki wskazały, że dobowa średnia temperatura ciała wzrasta wraz ze wzrostem szczenięcia, dzienne rytmy temperatury są niezależne od wzorca wzrostu szczenięcia, a dzienny rytm temperatury u szczenięcia nie zawsze jest zgodny z rytmem matki (8). Podsumowując, temperatura ciała nie jest stałym parametrem, podlega wahaniom w zależności od pory dnia, karmienia oraz czynników endogennych. Oznacza to, że jej wykorzystywanie w praktyce wymaga indywidualnego podejścia i częstych pomiarów, które powinny być nieinwazyjne, by nie wpływać na sam pomiar. Na ich podstawie należałoby wyznaczać indywidualne profile temperatury, które mogą następnie służyć ocenie klinicznej zwierzęcia.
Inne czynniki wpływające na wahania temperatury ciała
Jednym z czynników mających związek z temperaturą ciała jest wielkość zwierzęcia. W badaniu, w którym mierzono temperaturę u 287 psów, wykazano, że im większa masa ciała psa, tym niższa temperatura ciała. Ponadto przy tej samej masie ciała psy otyłe miały niższą temperaturę mierzoną w odbycie niż psy o prawidłowej kondycji ciała (5). Z kolei inne doświadczenie wykazało, że płeć i długość sierści hospitalizowanych psów miały znaczący wpływ na wyniki pomiaru temperatury, natomiast nie zaobserwowano wpływu odwodnienia, k...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj sięlub
zarejestruj sięMogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2854 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych