Śpiączka farmakologiczna – wskazania, technika, monitorowanie

Śpiączka farmakologiczna – wskazania, technika, monitorowanie

Śpiączka jest stanem głębokiego braku świadomości, w którym zwierzę nie może być wybudzone nawet za pomocą bodźców bólowych pomimo zachowania pojedynczych odruchów. Wskazuje to na całkowite przerwanie połączenia tworu siatkowego oraz kory mózgowej. Najczęstszą przyczyną takiego stanu u zwierząt jest uraz głowy z krwotokiem do mostu oraz śródmózgowia (1).

W medycynie człowieka i weterynaryjnej istnieje pojęcie „śpiączki farmakologicznej”. Jest to stan głębokiego znieczulenia, w który wprowadza się pacjenta celowo, najczęściej jako element terapii w przypadku stanów nagłych. Tak jak w przypadku śpiączki osiągany jest stan „wyłączenia” funkcji mózgu odpowiedzialnych za odbieranie bodźców zewnętrznych. Podczas tej procedury następuje odseparowanie sfer mózgu działających automatycznie od tych, które reagują na środowisko zewnętrzne (3, 8).

Do najczęstszych wskazań do wprowadzenia pacjenta w stan śpiączki farmakologicznej należą: urazy głowy, stan padaczkowy, uszkodzenia wielonarządowe u pacjentów powypadkowych, uszkodzenie ośrodka oddechowego wtórnie do urazów odcinka szyjnego rdzenia kręgowego lub zapalenia wielokorzeniowego w celu zastosowania oddechu wspomaganego przy użyciu respiratora (7).

Odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu podczas zabiegów chirurgicznych oraz procedur diagnostycznych u psów i kotów. W artykule omówiono główne aspekty związane z tą procedurą, które mogą być istotne dla lekarzy weterynarii.

Przygotowanie pacjenta do śpiączki farmakologicznej

Przygotowanie pacjenta do śpiączki farmakologicznej wymaga podobnych procedur jak przy wprowadzeniu do znieczulenia ogólnego. Pierwszym krokiem jest założenie dojścia dożylnego obwodowo na kończynie lub przy zastosowaniu dojścia centralnego. W przypadku konieczności zastosowania premedykacji istnieje możliwość zastosowania schematów z użyciem opioidów, alfa-2-agonistów lub benzodiazepin czy ketaminy poprzez podanie drogą domięśniową lub dożylną. Kolejnym etapem...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy