Rola testosteronu w zaburzeniach zachowania psów
Testosteron a lęk
Testosteron ma udowodniony wpływ na obniżanie zachowań lękowych u różnych gatunków zwierząt. Zastało to zjawisko opisane u owiec (3) oraz bardzo szeroko u szczurów i myszy (1, 2, 10). Udowodniono, że ten hormon może nie tylko zmniejszać intensywność zachowań lękowych, ale wręcz zwiększać ciekawość, podnosić możliwości kognitywne, zwiększać chęć eksploracji i doświadczania nowych bodźców (11), dzięki czemu wpływa na umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Bardzo ciekawy jest wpływ testosteronu na funkcjonowanie hipokampu – pod wpływem deficytu tego hormonu następuje obniżenie efektywności funkcjonowania tej struktury, zmniejszenie gęstości synaps i narażenia na obumieranie komórek, a efekt ten może być zmniejszony poprzez terapię hormonalną (9, 28). Mechanizm modelowania lęku przez testosteron może być mocno związany właśnie z funkcjonowaniem hipokampu, który jest bardzo ważną strukturą biorącą udział w konsolidacji wspomnień, zdolności uczenia się oraz reakcjach zwierzęcia w sytuacji stresowej (9).
Testosteron wpływa również na tendencję do znaczenia terenu moczem oraz czas, jaki różne gatunki spędzają na analizie zapachu próbki moczu samicy (13, 18). Kastracja często wpływa na zmniejszenie tendencji do znaczenia terenu moczem (20, 23, 26). Jest ono skorelowane bezpośrednio z nasileniem bodźca zapachowego, który stymuluje tę czynność – na przykład z zapachem samicy lub też z intensywnością poprzednio zostawionej próbki moczu w danym miejscu. Psy po kastracji będą potrzebowały silniejszego bodźca zapachowego, żeby zaznaczyć teren (23). Należy jednak pamiętać, że znaczenie terenu moczem może być również [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii