Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej

Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej w rozpoznawaniu przyczyn wodobrzusza u psów

Badanie fizykochemiczne i morfologiczne płynu z jamy otrzewnej

Standardowe badanie cech fizyko-chemiczych płynu obejmuje ocenę: jego zapachu, przejrzystości, barwy, ciężaru właściwego oraz liczby komórek zapalnych.

W większości przypadków płyn pobrany z jamy otrzewnej jest bezzapachowy. W przypadku infekcji bakteryjnej może mieć słodko-gnilny zapach. Z kolei u zwierząt z obecnością moczu w jamie otrzewnej (ang. uroperitoneum) płyn charakteryzuje się zapachem typowym dla moczu.

Płyny przesiękowe mają barwę jasną. W przypadku zanieczyszczenia próbki krwią spowodowanego uszkodzeniem naczyń krwionośnych skóry podczas punkcji mogą one przyjmować zabarwienie różowe. Płyny o charakterze zmodyfikowanego przesięku mają zabarwienie ciemnoróżowe. Jest to związane z mechanizmem ich gromadzenia się – wzrost ciśnienia hydrostatycznego, czego konsekwencją jest zwiększona liczba krwinek czerwonych w płynie. Płyny pochodzenia nowotworowego w większości przypadków mają barwę krwistą. Jednak należy pamiętać, że krwiste zabarwienie płynu może być również spowodowane krwawieniem do jamy brzusznej powstałym m.in. w wyniku: koagulopatii, urazu narządów miąższowych, uszkodzenia naczyń lub krwotocznego zapalenia trzustki.

W przypadku obecności w jamie otrzewnej chłonki płyn ma charakterystyczne mleczne zabarwienie, co jest związane z dużą koncentracją chylomikronów. Należy podkreślić, że po odwirowaniu takiego płynu supernatant nadal ma mleczne zabarwienie.

Płyny o cechach wysięku mają zabarwienie ciemne: od krwistoczerwonego spotykanego w zapaleniu trzustki, poprzez brunatny spotykany w infekcjach bakteryjnych, do krwisto-zielonego spotykanego w przypadku żółciowego zapalenia otrzewnej, co jest warunkowane chorobą podstawową. Płyny o cechach przesięku i zmodyfikowanego przesięku są przejrzyste w odróżnieniu od chłonki i płynów wysiękowych, które są nieprzejrzyste. Kolejnym parametrem różnicującym płyny jest ich ciężar właściwy, którego wielkość jest uzależniona od licz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy