Przyczyny krwiomoczu u psów i kotów

Przyczyny krwiomoczu u psów i kotów

Krwiomocz lub hematuria to pojawienie się w moczu nienaruszonych krwinek czerwonych. Może być on wynikiem zarówno nieprawidłowości układu moczowo-płciowego, jak i zaburzeń ogólnoustrojowych. Wyróżnia się krwiomocz makroskopowy, w którym mocz jest zmętniały, w kolorze od czerwonego do brązowego, będący często bezpośrednią przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym, a także krwiomocz mikroskopowy – niewidoczny gołym okiem, wykrywalny w badaniu mikroskopowym i stwierdzany przy obecności powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia. Co ważne, pojedyncze krwinki czerwone (poniżej 5 krwinek/wpw) mogą pojawiać się w moczu zdrowych psów oraz kotów i nie ma to znaczenia klinicznego (1).

Krwiomocz wywołany przez zaburzenia ogólnoustrojowe

Przyczyną krwiomoczu niezwiązaną bezpośrednio z układem moczowo-płciowym są koagulopatie wynikające z nieprawidłowej liczby płytek krwi lub czynników krzepnięcia. W ich przebiegu obserwuje się nie tylko krew w moczu, ale często także krwawienia z innych miejsc.

W postawieniu diagnozy pomocny jest wywiad, który pozwoli stwierdzić, czy jest to choroba dziedziczna (na podstawie historii przodków zwierzęcia, jeśli jest ona znana), czy nabyta, np. w wyniku spożycia przez zwierzę antykoagulującego rodentycydu i zatrucia. Aby potwierdzić podejrzenie koagulopatii, należy zbadać pierwotną i wtórną krzepliwość poprzez badanie czasu protrombinowego (PT) i czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (aPTT) oraz liczbę płytek krwi (1).

Krwiomocz wywołany przez zaburzenia układu moczowo-płciowego

Przyczyn hematurii wynikającej z zaburzeń układu moczowo-płciowego jest wiele – zalicza się do nich m.in.: zakażenia, nowotwory, urazy, kamicę moczową, choroby gruczołu krokowego, idiopatyczne krwawienia z nerek i idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego.

Diagnostyka krwiomoczu obejmuje odpowiednie badania przedmiotowe i wywiad z właścicielem zwierzęcia, który może nakierować na potencjalne miejsce krwawienia. Utrudnione oddawanie moczu (dysur...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy