Przewlekły kaszel u psów i kotów
Przewlekły kaszel stanowi częsty problem kliniczny, który nie zawsze wiąże się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wśród pozasercowych przyczyn przewlekłego kaszlu najczęściej wymienia się: przewlekłe zapalenie oskrzeli, eozynofilową bronchopneumopatię, idiopatyczne zwłóknienie płuc (zwłaszcza u przedstawicieli ras terierowatych), a także nawracające bakteryjne zapalenia oskrzeli i płuc, często będące skutkiem przewlekłej lub powtarzającej się aspiracji. Do innych przyczyn należą wady wrodzone, takie jak pierwotna dyskineza rzęsek, oraz różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne predysponujące do zaburzeń oczyszczania dróg oddechowych. W niniejszym artykule zostaną omówione wybrane jednostki chorobowe należące do tej grupy zaburzeń.
Kaszel to odruchowy mechanizm obronny, który uruchamia się w odpowiedzi na podrażnienie „receptorów kaszlu”, znajdujących się w błonie śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli. Główną rolą kaszlu jest ochrona dolnych dróg oddechowych oraz pęcherzyków płucnych. Wdychane substancje drażniące, obecność śluzu oraz mechaniczne drażnienie mogą stymulować te receptory.
Kaszel składa się z kilku etapów: zaczyna się od szybkiego, głębokiego wdechu, po którym następuje wymuszony wydech przy zamkniętej głośni. Następnie głośnia nagle otwiera się, umożliwiając wydalenie powietrza i wszelkich substancji, które wywołały kaszel. Jego podstawowy wzorzec jest stosunkowo stały, choć kaszel może przybierać różne formy, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Może być powtarzany w krótkich odstępach czasu, co prowadzi do nagłych ataków kaszlu.
Receptory kaszlu przekazują sygnały do rdzenia przedłużonego za pośrednictwem nerwu błędnego. Stąd docierają do mięśni oddechowych i krtani, co wyzwala reakcję kaszlową. Jeśli kaszel występuje w postaci nawracającej lub napadowej, oznacza [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii