Predyspozycje rasowe kotów do występowania chorób układu... - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Predyspozycje rasowe kotów do występowania chorób układu moczowego

Wiedza na temat predyspozycji rasowych jest bardzo cenna w praktyce lekarza weterynarii. Opanowanie tego tematu często pomaga ukierunkować myślenie na konkretne choroby i skraca czas diagnozowania. Można wyróżnić kilka jednostek chorobowych, dzięki znajomości których lekarz może szybciej wdrożyć konkretne postępowanie, aby pomóc pacjentowi. Jest to szczególnie ważne w gabinecie nefrologa, w którym często mamy do czynienia z pacjentami wymagającymi natychmiastowej reakcji.

Wielotorbielowatość nerek (ang. PKD − polycystic kidney disease)

Jest chorobą występującą u kotów i innych ssaków. Powszechnie znana jest jako autosomalna dominująca wielotorbielowatość nerek (ADPKD) i powoduje stopniowy rozwój torbieli wypełnionych płynem w nerkach, a czasem także w innych narządach, takich jak wątroba i trzustka. Tworzenie i wzrost cyst postępuje powoli, powodując pogorszenie stanu nerek i stopniowe obniżenie ich funkcji, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek. Nerki mogą być wyczuwalnie powiększone i nieregularne, a diagnozę można potwierdzić badaniem ultrasonograficznym. PKD u kotów jest patologią dziedziczoną w sposób autosomalny dominujący (1).

Rasy kotów predysponowane: brytyjski krótkowłosy; egzotyczny krótkowłosy; kot himalajski; kot perski, kot amerykański krótkowłosy (3).

Amyloidoza nerek (ang. kidney amyloidosis)

Jest wynikiem odkładania się nierozpuszczalnego białka fibrylarnego (amyloidu) w różnych narządach, co prowadzi do ich dysfunkcji. Reaktywna amyloidoza układowa jest zespołem ogólnoustrojowym, w którym amyloid odkłada się w wielu narządach. Przewlekłe stany zapalne lub nowotworowe mogą predysponować do wystąpienia amyloidozy układowej u [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy