Choroby przewodu pokarmowego u psów - postępowanie

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów. Cz. I

Choroby przewodu pokarmowego są stosunkowo częstą przyczyną konsultacji lekarsko-weterynaryjnych, a biegunki i wymioty to jedne z najczęstszych objawów klinicznych chorób tego układu. Skuteczność terapii w tych chorobach uzależniona jest w głównej mierze od szybkiego i prawidłowego rozpoznania oraz podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego i zastosowania odpowiedniej diety.

W ostrych stanach zapalnych żołądka i/lub jelit, różnego tła, np. wirusowego (parwowiroza), dominującym objawem klinicznym są ostre wymioty i/lub ostra biegunka, które często prowadzą do szybkiego odwodnienia zwierzęcia. Postępowanie terapeutyczne w takich sytuacjach polega na ustabilizowaniu stanu pacjenta poprzez podawanie odpowiednich środków farmakologicznych (np. leki przeciwwymiotne, leki rozkurczowe, antybiotyki) oraz właściwe nawodnienie zwierzęcia (zastosowanie odpowiedniego rodzaju płynu, jego ilości oraz podanie go odpowiednią drogą).

W ostrych zapaleniach żołądka i jelit w celu odciążenia przewodu pokarmowego w początkowym etapie leczenia stosuje się minimum 24-godzinną głodówkę, a w przypadku wymiotów – do chwili ich ustania. Głodówka zmniejsza osmolarne obciążenie jelit oraz ogranicza ryzyko namnażania się drobnoustrojów przy współistniejącej atonii przewodu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, iż długotrwały brak pokarmu prowadzi do skracania kosmków jelitowych, co powoduje ograniczenie wchłaniania składników pokarmowych i może prowadzić do biegunek i niedożywienia zwierzęcia.

Równocześnie z głodówką powinna być prowadzona płynoterapia, która polega na dożylnym podawaniu roztworów krystaloidów (hiper-, hipoizotonicznych) lub koloidów. Porównując te roztwory (tab. 1, s. 30), można zauważyć, że zdecydowanie bardziej godne polecenia są koloidy, gdyż skuteczniej zwiększają objętość krwi oraz podnoszą ciśnienie koloidoosmotyczne. Minusem natomiast jest ich stosunkowo wysoka cena (5, 6, 8).

Tab. 1. Porównanie roztworów stosowanych w płynoterapii (5, 6, 15)

W pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy