Zastosowanie inkretomimetyków w leczeniu cukrzycy kotów

Perspektywy zastosowania inkretomimetyków w leczeniu cukrzycy kotów

Terapia inkretynowa u kotów

Obecnie insulina jest głównym lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy kotów. Insulinoterapia umożliwia minimalizację objawów i zapobiega powikłaniom (takim jak polineuropatia obwodowa i cukrzycowa kwasica ketonowa). Pomimo wielu zalet ma jednak też wiele ograniczeń, między innymi trudność w ustaleniu odpowiedniego dawkowania oraz powikłania, takie jak nieprawidłowa kontrola poziomu glukozy we krwi (hiperglikemia lub hipoglikemia) i przyrost masy ciała. Ponieważ u kotów domowych samoistnie rozwija się postać cukrzycy, która bardzo przypomina ludzką cukrzycę typu II, wprowadzenie inkretyn do terapii cukrzycy kotów może prowadzić do skuteczniejszego leczenia tej choroby (36, 42).

Koty są bezwzględnymi drapieżnikami, a ich dieta składa się z tłuszczu i białka oraz niewielkiej ilości węglowodanów. Badania na zdrowych kotach potwierdziły obecność efektu inkretynowego u tych zwierząt. Jednak koty są pozbawione receptorów słodkiego smaku TIR2 i efekt inkretynowy indukowany glukozą jest mniej ważny niż u innych gatunków. Stopień syntezy i uwalniania hormonów inkretynowych po stymulacji różnymi składnikami odżywczymi różni się między gatunkami. U kotów GIP jest uwalniany głównie w wyniku stymulacji przez lipidy i aminokwasy.

Glukoza stymuluje tylko wydzielanie GLP-1, ale lipidy i aminokwasy prowadzą do silniejszej stymulacji jego wydzielania (36). Inne badania, w których grupy badawcze stanowiły zarówno chude, jak i otyłe koty również potwierdzają istnienie efektu inkretynowego u tego gatunku. Po dożołądkowym podaniu glukozy (2 mg/kg m.c.) tym kotom nastąpił wyraźny wzrost stężenia glukozy, insuliny oraz peptydu glukagonopodobnego (GLP) -1. Jednak stężenie GLP-1 było znacznie mniejsze u otyłych kotów, w porównaniu z chudymi (43). Zaś Gilor i in. badali wpływ agonisty GLP-1, eksenatydu na wydzielanie insuliny przez komórki β u zdrowych kotów. Ich badania wykazały, że eksenatyd stymuluje wydzielanie insuliny w sposób zależny od glukozy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy